Zasady opodatkowania najmu garażu

0 10969

Własny garaż to cały czas luksus. Własne miejsce na samochód, które bezpiecznie zamyka się na klucz na noc to marzenie wielu osób. A gdy zimą, o świcie trzeba odgarniać z auta śnieg, skrobać szyby i rozgrzewać silnik, a w trakcie jazdy długo trząść się nad kierownicą, każdy kierowca spojrzy z zazdrością na sunące przed nim auto czyściutkie, bezśnieżne, z kierowcą w sweterku. To właśnie komfort zapewniany przez garaż. I dlatego garaże są tak poszukiwanymi nieruchomościami, praktycznie zawsze znajdującymi najemców.

Wynajem garażu

Aby oddać w wynajem garaż nie ma obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba się jedynie zdeklarować na jedną z form opodatkowania przychodów z tytułu wynajmowania garażu. Może być to forma ryczałtu, albo ogólne zasady określające kwoty podatku według skali. W niektórych okolicznościach konieczne też będzie opłacenie podatku VAT.

Adiasz/bigstockphoto.com

Najprościej mówiąc, wynajmując najemcy garaż ma się te same obowiązki podatkowe jak wskutek najmu mieszkania. Od przychodu z tytułu najmu garażu należy zapłacić albo ryczałt, pod warunkiem, że wcześniej zawiadomimy o tej formie urząd skarbowy, albo podatek od dochodu.

Jeżeli jesteśmy właścicielem garażu i nieodpłatnie użyczamy go osobom, które nie są członkami naszej rodziny, wówczas opłaca się podatek od dochodu według skali. Podstawa do ustalenia tego podatku jest określana przez urząd skarbowy wg stawek rynkowych w danej miejscowości.

Rozliczenie ryczałtowe

Aby skorzystać z formy rozliczenia w postaci ryczałtu, należy złożyć pisemną deklarację o woli wyboru formy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Deklarację składa się na ręce naczelnika właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Termin składania takiej deklaracji to nie później niż 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym to po raz pierwszy uzyskaliśmy przychód z tytułu wynajmu garażu. W przypadku, gdy pierwszy przychód z tytuły wynajmu garażu osiągnęliśmy w grudniu roku podatkowego, deklarację należy złożyć do końca tego samego roku podatkowego. Rozliczenie podatku od najmu garażu ma tę zaletę, że nie trzeba dla niego prowadzić ksiąg rachunkowych.

Kiedy podatek VAT

Ryczałt nie zawsze wyczerpuje wszystkie daniny, które trzeba zapłacić państwu z tytułu najmu garażu. Jeżeli suma wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT nie przekroczy w roku podatkowym aktualnej jak dotąd kwoty 200 tys. zł, wówczas nie trzeba płacić podatku VAT, czyli podlega się zwolnieniu podmiotowemu zapisanemu w art. 113 ust 1 ustawy o VAT. Aby sprawdzić, czy nie powinno się zapłacić tego podatku, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynności podatnika podlegające VAT-owi.

Przy sprawdzaniu swoich zobowiązań należy wziąć również pod uwagę zasadę pomniejszania limitu. Obowiązuje ona, gdy pierwszy przychód otrzymaliśmy w ciągu roku. Wówczas ten wolny od VAT limit zmniejsza się o 1/12 za każdy miesiąc, którego nie wliczamy do najmu. Jeżeli oddaliśmy w najem garaż np. w czerwcu, to limit nie będzie wynosił już 200 tys., a 7/12 tej kwoty, czyli 116 tys.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *