Czy wynajem garażu jest opłacalny?

0 278

Inwestowanie w nieruchomości nie musi się ograniczać tylko i wyłącznie do rynku mieszkaniowego. Jedną z dodatkowych możliwości jest zakup garażu pod wynajem.

Czy to się opłaca?

Opinie ekspertów co do opłacalności zakupu garażu pod wynajem są dość podzielone. Część z nich jest nastawiona mocno sceptycznie i uważa, iż zwrot z inwestycji jest niepewny przez niezbyt zbadany popyt i lepiej wybrać pewniejszą formę lokowania kapitału. Inni uważają, że popyt na wynajem garaży nie będzie spadał w ciągu najbliższych 5 lat. Kolejni twierdzą, że kupno garażu pod wynajem może przynieść zysk nawet w wysokości 10 proc. A jak to wygląda w praktyce?

bildlove/bigstockphoto.com

Przykładowo – zakup garażu w aglomeracji to wydatek rzędu około 25 tys. złotych (w centrum Warszawy około 35-40 tysięcy złotych). W najbardziej luksusowych lokalizacjach, np. w odnowionych kamienicach czy apartamentowcach, to nawet 50-60 tys. zł. Na terenach podmiejskich ten koszt zmniejsza się do około 10 tys. złotych. Stawki za miesięczny wynajem garażu wynoszą od 100 zł na obrzeżach miasta do 500 zł w lepszych dzielnicach. Jednym słowem najbardziej opłaca się kupno garażu pod wynajem w dużym mieście. W im bardziej zamieszkałej jego część, tym zyski wyższe. w skali roku stopa zwrotu może osiągnąć od 5 do 10%, czyli dwukrotnie więcej, niż w przypadku mieszkań, gdzie wynosi zwykle 3-5%.

Za granicą taka inwestycja jest zdecydowanie bardziej opłacalna. W USA i krajach Europy Zachodniej wynajem garaży kwitnie w najlepsze i przynosi duże zyski. W Polsce nie każdego stać na posiadanie własnego auta, więc i popyt na miejsca parkingowe jest odpowiednio niższy niż zagranicą. Jeśli mowa o zyskach, to są one uzależnione od kilku czynników: ceny zakupu, lokalizacji, ceny wynajmu, stałych opłat (na rzecz administracji, podatki) oraz popytu. Nawet jeśli cena zakupu garażu będzie niska, ale będzie on w gorszej lokalizacji, to oczywiście zwrot z inwestycji będzie na niskim poziomie. Generalnie nie jest to łatwa inwestycja. Charakteryzuje się średnim i podwyższonym ryzykiem, dlatego że trudno jest przewidzieć popyt.

Co z popytem?

Ludzie chcą wynająć garaż głównie z dwóch powodów. Po pierwsze – brak miejsc parkingowych w danej lokalizacji. Po drugie – posiadacze drogich aut są skłonni zapłacić więcej za bezpieczne miejsce dla swojego auta. Im bardziej zatłoczone miasto, tym większe jest zapotrzebowanie na parkingi i garaże. A od tego zależy wysokość czynszu, jakiego można zażądać za wynajem.

Warto pamiętać o tym, że na ulicach jest coraz większa liczba samochodów. Przez ostatnie 10 lat liczba samochodów w Polsce zwiększyła się prawie o połowę. W poprzedniej dekadzie na 1000 mieszkańców przypadało 400 aut, natomiast dziś taka liczba pojazdów przypada na około 600 osób.

Duży wzrost liczby aut znacznie zwiększył w ostatnim czasie zainteresowanie miejscami postojowymi, a eksperci przewidują, że trend ten będzie się utrzymywał w ciągu najbliższych kilku lat, kupno garażu na wynajem wydaje się więc rozsądną opcją lokaty kapitału.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *