Wyższy PIT dla wynajmujących mieszkania

0 149

Fiskus zabiera się za osoby, które wynajmują swoje mieszkania. W planach jest podwyższenie podatku za osiągany z tego tytułu dochód. Skończy się tym samym rozliczanie wynajmujących na podstawie niskiego ryczałtu.

Zgodnie z najnowszą interpretacją przepisów przez fiskusa, za przedsiębiorców należy uznać również osoby, które posiadają tylko jedno mieszkanie na wynajem. Do tej pory rozliczanie dochodu z tego tytułu odbywało się na zasadzie ryczałtu przy stawce 8,5%. Zmiana wynika z wprowadzenia przez organy podatkowe nowego systemu oceny, w którym pod uwagę będzie brany czas, na jaki mieszkanie jest wynajmowane.

MattZ90/bigstockphoto.com

Opodatkowany będzie także najem sezonowy, który z reguły ma krótkoterminowy charakter. Zgodnie bowiem z poglądem fiskusa, wynajmowanie lokalu turystom to szereg cyklicznych, zorganizowanych i powtarzalnych czynności, które wykonuje się w celu osiągnięcia zarobku. W związku z tym właściciela mieszkania, który udostępnia je najmującym nawet na krótkie okresy, należy traktować jak przedsiębiorcę.

Do tej pory należało złożyć we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie, na podstawie którego następowało opodatkowane ryczałtowe. Po wprowadzeniu zmian organ będzie analizował każdy przypadek, a jeśli uzna wynajmującego za przedsiębiorcę, będzie on musiał rozliczać się według skali, czyli płacić 18 lub 32 % podatku. Próg będzie zależał od tego jakiej wysokości dochód właściciel nieruchomości uzyskuje z najmu oraz z innych tytułów, ponieważ sumuje się to na koniec roku podatkowego. I uwaga – organ skarbowy może zbadać dochód z ostatnich pięciu lat. Jeśli uzna, że w tym czasie podatek był naliczany nieprawidłowo, poza brakującą kwotą wynajmujący będzie musiał również zapłacić odsetki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *