Poznański program „Najem z dojściem do własności”

1 169

Dnia 1 marca br. o godzinie 7.00 PTBS rozpocznie nabór do programu „Najem z dojściem do własności”. Założeniem programu jest możliwość wynajmowania mieszkania w połączeniu ze spłacaniem go w czynszu, przez co docelowo zostanie wykupione na własność.

Aby móc przystąpić do programu, trzeba spełnić kilka kryteriów:

 1. nie można być właścicielem lokalu mieszkalnego w Poznaniu, ewentualnie trzeba wyzbyć się tytułu prawnego do niego do momentu podpisania umowy najmu;
 2. średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego nie może przekraczać limitu dochodowego; podstawą określenia limitu jest 1,3 ostatnio ogłoszonego średniego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie wielkopolskim; kwota ta nie może być przekroczona o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym, 80% w dwuosobowym, a na każdą kolejną osobę o następne 40%;
 3. jednocześnie spełniać kryterium minimum dochodowego, gdzie dochód dla gospodarstwa jednoosobowego wynosi 175% najniższej emerytury, a dla gospodarstw wieloosobowych – 125% najniższej emerytury na osobę;
 4. rozliczać podatek dochodowy w Poznaniu lub zobowiązać się do jego rozliczania po podpisaniu umowy najmu.

Przy tym warunek nieposiadania lokalu muszą spełniać także wszystkie osoby, które będą mieszkać wspólnie z najemcą, a warunek rozliczania podatku w Poznaniu – te spośród nich, które są zobowiązane do odprowadzania podatku dochodowego.

ratmaner/bigstockphoto.com

Lista uczestników programu jest sporządzana na podstawie wniosków. Wybierane są osoby spełniające wyżej wymienione kryteria udziału w programie, ale bierze się pod uwagę jeszcze szereg innych kryteriów, za które przyznawane są punkty. Liczba punktów decyduje o kolejności na liście. Ważne jest, że uczestnik powinien mieć dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów. Jeśli uczestnik nie zakwalifikuje się do otrzymania mieszkania w pierwszym etapie inwestycji, zostanie przeniesiony na listę rezerwową i będzie mógł otrzymać lokal w kolejnym etapie.

Samo złożenie wniosku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Natomiast osoby, które otrzymają przydział mieszkania, będą zobowiązane do wpłaty partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy, a także kaucji w wysokości trzykrotnej kwoty miesięcznego czynszu.

Mieszkania na wynajem budowane w ramach programu mają powstać w dzielnicy Strzeszyn. Pierwszy etap inwestycji obejmuje ulicę Koszalińską. Na tym etapie planuje się budowę 288 mieszkań, które mają zostać ukończone w 2018 r.

Podobne artykuły

1 Komentarz

 1. Jakub 2 marca 2017 o 11:19

  Dlaczego PTBS na swojej stronie nie pisze ile kosztuje REALNIE koszt mieszkania tylko podaje kwoty szacowane??
  (35m2 za 42 tysiące i 17 zł najmu za m2??)
  Przecież to nie pierwsze budynki jakie wybudowali więc wiedzą REALNIE ILE KOSZTUJE WYBUDOWANIE!!!
  Czy PTBS chce ludzi oszukać kolejny raz??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *