Jak wybrać dywan?

0 35

Dywan może decydować o wyglądzie całego pokoju. Ponadto miękki dywan to komfort i ciepło dla naszych stóp. Wybierając dywan należy wziąć pod uwagę kilka czynników, by spełnił on swoją funkcję w 100 procentach. Rozmiar, długość włosa oraz rodzaj włókna trzeba dopasować do pozostałych elementów wystroju wnętrza.

Jeśli chcemy zakryć podłogę, która nie prezentujemy się atrakcyjnie, a panele wymagają wymiany, wystarczyć kupić duży i długi dywan, które zakryje wszelkie mankamenty podłogi. Jeśli jednak nasza parkiet stanowi ozdobę samą w sobie, dywan powinien być tylko dopełnieniem. Wówczas wystarczający będzie mały dywanik pod stolik lub kanapę. Najbardziej uniwersalne są dywany w kształcie prostokąta, jednak bardziej przestronne pokoje dobrze będą wyglądać z okrągłym dywanem.

www.BillionPhotos.com/bigstockphoto.com

Intensywne kolory dodatków nie zawsze są dobrym pomysłem. Pojedyncze poduszki czy lampka nie będą przytłaczały, natomiast dywan z mocnym akcentem może za bardzo skupiać uwagę. W przypadku jasnego i stonowanego wnętrza, wzorzysty dywan będzie dobrym rozwiązaniem, ale gdy nasza sypialnia ma styl retro, wybierzmy dywan gładki i jednolity. Długość włosów najlepiej wybierać ze względu na przeznaczenie dywanu. Jeśli ma on tylko zdobić pokój lepsze będzie krótkie runo. Jeśli jednak dywan ma zapewniać ciepło, doskonale sprawdzi się shaggy, którego włosy mają ponad 10 cm wysokości. Puszyste dywany są bardzo przyjemne w dotyku, ale również utrudniają pozbywanie się kurzu i sierści, dlatego właściciele kotów i psów powinni uważać z tym rodzajem. Dla alergików najlepsze są dywany bezrunowe wykonane ze skóry lub sztucznego włókna.

Ostatnią kwestią, którą trzeba rozważyć podczas wyboru dywanu, jest typ włókna, z jakiego jest on wykonany. Decyzja pomiędzy syntetycznymi, wełnianymi czy z włókien naturalnych powinna opierać się o funkcjonalność dywanu. Syntetyczne, najczęściej nylonowe lub poliesterowe, są trwalsze i sprawdzają się w pokojach mocno eksploatowanych. Wełniane dywany są bardziej eleganckie, dłużej zachowują swoją puszystość, a odporność na zabrudzenia pozwala na używanie ich w chłodnych pomieszczeniach, gdzie mogą służyć przez długie lata. Ekologiczne i naturalne dywany z sizalu sprawdzą się w surowych wnętrzach. Łatwo je odkurzyć, ale znaczniej trudniej pozbyć się plam.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *