Rodzaje najmu – jakie są różnice?

0 71

Polskie prawo przewiduje aż cztery rodzaje najmu mieszkaniowego. Na przestrzeni lat rząd tworzył nowe definicje i możliwości w tym zakresie. Obecnie wyróżniamy najem tradycyjny, okazjonalny oraz instytucjonalny – z podziałem na najem instytucjonalny z dojściem do własności i najem instytucjonalny bez dojścia do własności. Warto poznać różnice wynikające z tego podziału. Na co ma to wpływ w praktyce? Sprawdźmy, jakie możliwości i obowiązki wiążą się z poszczególnymi rozwiązaniami.

Różnice między rodzajami najmu mieszkaniowego

Powszechnie wykorzystywane są tylko trzy spośród wymienionych rodzajów najmu. Znacznie mniej popularny jest z pewnością najem instytucjonalny z dojściem do własności. To wyjście zostało przewidziane jako rozwiązanie na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Z kolei najem okazjonalny pojawił się w polskim prawie dopiero pod koniec 2009 roku. Wcześniej obowiązywały jedynie zasady zawarte w kodeksie cywilnym oraz ustawie o ochronie praw lokatorów. Nieco później określono zasady dotyczące kolejnych rodzajów najmu – dwa rodzaje najmu instytucjonalnego, czyli najem zwykły i z dojściem do własności.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Najem instytucjonalny i okazjonalny to wyjścia, które zapewniają wynajmującym stosunkowo dużą swobodę. Dotyczy to chociażby zasad ustalania oraz podwyższania czynszu. Jedyną blokadą jest brak możliwości swobodnego wypowiedzenia umowy. Interesujący dla najemców jest z pewnością wspomniany wcześniej najem instytucjonalny z dojściem do własności po spłacie ustalonej kwoty. Póki co jest to jednak bardzo rzadko stosowane rozwiązanie, dotyczące głównie osób biorących udział w programie Mieszkanie Plus.

Najem tradycyjny to także dość korzystne rozwiązanie dla osób pragnących wynająć mieszkanie. W przypadku eksmisji przysługuje im zastępcze mieszkanie socjalne oraz pomieszczenie tymczasowe. W większości przypadków prawdopodobnie nie skorzystamy z takiej opcji, ale dobrze mieć świadomość, że takie zabezpieczenie działa. Ten rodzaj najmu jest też objęty ochroną przed nadmiernymi podwyżkami czynszu.

Inne rodzaje najmu, takie jak okazjonalny i instytucjonalny bez dojścia do własności, to propozycje, które są korzystniejsze dla właścicieli lokali. Czynsz można tu swobodnie podnosić, dbając  jedynie o zgodność z treścią klauzul umownych. Wynajmujący ma też możliwość skorzystania z uproszczonej procedury eksmisyjnej. Nie ma tu konieczności zorganizowania przydziału zastępczego mieszkania socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego, co może znacząco wydłużyć cały proces. Warto pamiętać również o tym, że osoba wynajmująca lokal mieszkalny na zasadzie najmu okazjonalnego musi zgłosić umowę w Urzędzie Skarbowym. W przeciwnym wypadku będą obowiązywać zasady najmu tradycyjnego. W przypadku tych rodzajów najmu nie można skorzystać z szybszego wypowiedzenia umowy na skutek zaległości czynszowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *