Opodatkowanie wynajmu mieszkań ma się zmienić

0 579

Wynajem mieszkań to obecnie bardzo popularna opcja na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Wiele osób, które nie chcą zaciągać wysokiego i wieloletniego kredytu, wynajmuje mieszkania w dogodnym dla nich miejscu. W związku dużym pobytem na najem rząd zamierza zastosować zmiany w podatku od wynajmu mieszkań, by usystematyzować procedury, które do tej pory były bardzo swobodne. Oznacza to jasne stawki podatkowe dla wszystkich, którzy czerpią korzyści finansowe z wynajmowania mieszkań.

Do tej pory stawki ustalał tak naprawdę urzędnik, co mogło powodować spore rozbieżności w poszczególnych miastach Polski. Prywatne osoby, które posiadają dodatkową nieruchomość pod wynajem mogą z urzędem skarbowym rozliczać się dwojako – na zasadach ogólnych lub ryczałtowo. W przypadku ogólnych zasad kwota podatku wyliczana jest od dochodu, jakie przynosi wynajmowane mieszkanie. Od rocznej sumy można odejmować koszty remontu czy nowych mebli. W zależności do zysku obowiązują dwa pułapy podatkowe: 18 proc. i 32 proc. Natomiast ryczałt to zawsze podatek w wysokości 8,5 proc. przychodów w przypadku zysku na poziomie 100 tys. zł. Większe zarobki oznaczają opłatę 12,5 proc. od nadwyżki.

Waldemarus/bigstockphoto.com

Szacuje się, ż obecnie blisko 30 proc. wszystkich kupionych mieszkań będzie przeznaczonych na wynajem. Jednak właściciele nowych nieruchomości nagminnie zaniżają swoje zyski, by opłacać jak najniższą stawkę podatku. Sporną kwestią pozostaje, kiedy wynajmowanie mieszkań można uznać za dodatkową działalność gospodarczą, ponieważ wówczas rozliczenie na podstawie niskiego ryczałtu nie jest możliwe.

Wszelkie te sporne tematy ma rozstrzygnąć wprowadzenie systemu podatku dochodowego. Nad nowym projektem obecnie pracuje Ministerstwo Finansów. Bardzo możliwe, że nowe rozporządzenia będą obowiązywać już od 2020 roku. Najważniejszą zmianą ma być brak możliwości skorzystania z ryczałtu, gdy najem mieszkań stawni główne źródło dochodu oraz gdy właściciel samodzielnie prowadzi organizację całej procedury najmu poprzez zamieszczanie ogłoszeń i kontakt z potencjalnymi najemcami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *