Obowiązki najemcy

0 841

Rynek najmu mieszkań rządzi się własnymi prawami, które wyznaczają pewne granice przy korzystaniu z wynajmowanej nieruchomości. Najemca ma swoje obowiązki, o których warto mu przypomnieć i precyzyjnie wskazać zakres możliwości korzystania z wynajmowanego lokalu.

Największym obowiązkiem każdego najemcy jest płacenie ustalonych w umowie kosztów wynajmu. Cała kwota musi być w wyznaczonym terminie przekazywana właścicielowi, bo przy powtarzających się opóźnieniach zaistnieją podstawy do natychmiastowego wypowiedzenia umowy. Kolejnym ważnym punktem jest właściwe eksploatowanie lokalu. Oznacza to korzystanie tylko z wyznaczonych przez wynajmującego pomieszczeń oraz dbanie o stan techniczny całego mieszkania, w tym również instalacji domowych.

Umowa najmu mieszkania

Wszelkie uszkodzenia, bez względu na to, czy były wynikiem działań najemcy, czy też ogólnej awarii, należy zgłosić właścicielowi mieszkania. To, kto pokryje koszty napraw, zależy od rodzaju uszkodzeń. Jeśli dojdzie do zniszczeń takich jak połamane krzesła, popsute drzwi czy zalane podłogi – całość napraw leży po stronie najemcy. Zobowiązuje się on bowiem przy podpisaniu umowy utrzymać stan mieszkania na właściwym poziomie. Natomiast ewidentna dewastacja mienia, podobnie jak niepłacenie należności, skutkuje nakazem opuszczenia lokalu w trybie natychmiastowym.

Nie można też zapomnieć, że obowiązkiem najemcy jest dbanie o otoczenie mieszkania. Klatka schodowa, winda czy piwnica także dotyczą umowy najmu, dlatego trzeba się nimi zajmować z równą starannością. Przestrzeganie porządku oraz ciszy nocnej to bardzo ważne aspekty, które coraz częściej uwzględniane są w umowie najmu. Hałasy po godz. 22 to wyjątkowo częsty problem mieszkań wynajmowanych przez studentów, dlatego ich właściciele, chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji wzywania policji przez sąsiadów, samodzielnie wprowadzają obowiązek zachowania ciszy nocnej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *