Mieszkania na wynajem w miejscowościach turystycznych – czy to się opłaca?

0 1160

Co prawda sezon wakacyjny chyli się już ku końcowi, jednak zainteresowanie mieszkaniami na wynajem nad morzem czy w górach nie maleje. Czy jest to opłacalna inwestycja? Na jakie zyski można liczyć?

Mieszkania na wynajem rosną w siłę

Zakup mieszkania na wynajem to w ostatnim czasie popularna praktyka. Przez wielu uznawana jest za najprostszą i najbezpieczniejszą formę lokaty kapitału, zwłaszcza w obliczu rekordowo niskiego oprocentowania lokat, deflacji i niepewnej sytuacji na giełdzie. Inwestycja w mieszkania na wynajem wydaje się być również opłacalna w przypadku miejscowości turystycznych. Szacuje się, że pieniądze z wynajmu stosunkowo szybko łatają dziurę po kredycie zaciągniętym na rzecz nieruchomości. Wysokość zwrotu zależy jednak od wielu czynników, między innymi takich jak: standard wykończenia mieszkania, jego lokalizacja, pogoda, itp. Kluczowe jest też obłożenie.

jee1999/bigstockphoto.com

jee1999/bigstockphoto.com

Obłożenie w miejscowościach turystycznych

By ustalić opłacalność inwestycji, należy przede wszystkim oszacować obłożenie, tzn. sprawdzić, przez ile dni w roku dana nieruchomość może być wynajmowana. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest nabycie lokalu w miejscowości, która cieszy się dużą popularnością przez cały rok. Najlepiej w tym przypadku wypadają miejscowości położone w górach, choć na mieszkaniach w rejonach nadmorskich również można zarobić. Przykładowo, średnie obłożenie we Władysławowie wynosi ok. 128 dni. By osiągnąć roczny przychód w wysokości ok. 25 tys. 550 zł, wystarczy zakupić tam 35-metrowe mieszkanie za ok. 250 tysięcy złotych. Rentowność takiej inwestycji wynosi 10,2% brutto – przewyższa zatem każdą lokatę bankową.

Co jeszcze jest ważne?

By wzrost z inwestycji był wyższy, oprócz obłożenia należy również wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Jednym z nich jest dogodna lokalizacja. Największą popularnością wśród turystów cieszą się lokale położone blisko lokalnych atrakcji – np. nad morzem lub przy skoczni narciarskiej i to ich właściciele mogą liczyć na najwyższe zyski. Niezwykle istotny jest także standard mieszkania – im więcej udogodnień typu sauna, wanna z hydromasażem czy jacuzzi, tym większa siła przyciągania bogatych klientów zza granicy. Takie udogodnienia najczęściej znajdują się w luksusowych hotelach, stąd też korzystną formą inwestowania może być zakup mieszkania w systemie condo, czyli nabycie lokalu w hotelu i czerpanie zysku z jego późniejszego wynajmu. Wiąże się to jednak z koniecznością ponoszenia kosztów zarządzania, o czym poniżej.

Jakie koszty?

Decydując się na zakup mieszkania na wynajem w miejscowości turystycznej, dobrze mieć świadomość ponoszenia regularnych kosztów tej inwestycji. Jakie to koszty? Ponieważ wynajmowanie mieszkania wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania, niełatwo sprostać temu samodzielnie. Stąd koniecznym wydaje się skorzystanie z usług firmy, która zajmie się zarządzaniem lokalu i powierzaniem go pod wynajem kolejnym klientom. Koszt usług takiej firmy wynosi średnio ponad 7,5 tysięcy złotych rocznie. Do tego dochodzą kwestie ubezpieczeniowe, podatek od nieruchomości, od zysku oraz opłaty administracyjne i media, czyli dodatkowo ok. 4 tysięcy złotych. Jednak nawet po odjęciu tych wszystkich kosztów, rentowność netto inwestycji będzie osiągać satysfakcjonujący poziom, oscylując wokół 5-9%.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *