Najem prywatny i firmowy – czym się różnią?

0 196

Jeśli wynajmujemy mieszkanie i czerpiemy z tego zyski, musimy odprowadzić podatek dochodowy. Czy jest to jednak forma działalności gospodarczej czy można rozliczać się prywatnie? Podpowiadamy, czym różnią się obie formy oraz kiedy trzeba je zastosować.

Niestety, nie ma jednoznacznych przepisów, które wskazywałyby, kiedy do rozliczania najmu trzeba założyć działalność gospodarczą. Pozostaje nam bazować na interpretacjach indywidualnych, które wydała Izba Skarbowa albo zwrócić się o opinię dotyczącą własnej sytuacji, jeśli mamy wątpliwości.

Najem prywatny czy na firmę

Ogólna zasada jest taka, że gdy nieruchomość jest własnością firmową, to oczywiście trzeba rozliczać ją w ramach działalności gospodarczej. Jednak w każdym innym przypadku możemy wybrać, czy decydujemy się na najem firmowy czy prywatny. Warto jednak pamiętać o zasadach działalności gospodarczej, które określa Ustawa o Swobodzie Działalności Gospodarczej. Ten akt prawny wskazuje, że działalność gospodarcza powinna mieć charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły.

Zgodnie więc z tą zasadą, jeżeli najem nieruchomości to nasze główne źródło dochodu, mamy kilka nieruchomości czy zajmujemy się tym od dłuższego czasu, to zdecydowanie lepiej założyć działalność. Pamiętajmy jednak o dodatkowych obowiązkach, które się z tym wiążą. Trzeba prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów oraz opłacać składki ZUS.

Jeśli mamy tylko jedno mieszkanie i jest to nasz dodatkowy dochód, to spokojnie można wybrać najem prywatny.

Najem prywatny – jak opodatkować?

Najem prywatny możemy opodatkować na dwa sposoby – ryczałtem lub według skali podatkowej. Ryczałtem opodatkowujemy przychody, a stawka wynosi 8,5% albo 12,5%, gdy dochody z najmu przekroczą 100 tys. zł. Jest to zdecydowanie prostsze rozliczenie, ale za to nie można odliczyć kosztów.

Przy zasadach ogólnych opodatkowujemy dochód, czyli od tego, co przelewa nam najemca, możemy odliczyć jeszcze koszty (np. amortyzację, remont czy ratę odsetkową kredytu hipotecznego). Mamy również możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która wynosi 8 tys. zł. Stawki podatku to 17% do 85 528 zł dochodu albo 32% dla nadwyżki od tej kwoty.

Najem firmowy – jaki podatek?

Najem firmowy można opodatkować tak, jak każdy inny dochód z działalności gospodarczej, czyli na zasadach ogólnych, ryczałtem albo liniowo. Warto wraz z biurem rachunkowym przekalkulować, co się najbardziej opłaca.

Trzeba również pamiętać, że gdy prowadzimy firmę i rozliczamy ją np. na zasadach ogólnych, ale dodatkowo prowadzimy najem prywatny, to możemy wybrać inne formy opodatkowania (np. ryczałt).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *