Najem krótkoterminowy – zmiany

0 1253

Szykują się zmiany na rynku najmu krótkoterminowego. Zielone światło do uregulowania usług w tym sektorze dał wyrok Trybunału Sprawiedliwości EU z 22 września 2020 roku. Dla wynajmujących mieszkania turystom w Polsce może oznaczać to konieczność uzyskania zezwolenia. Najemcy będą musieli liczyć się natomiast prawdopodobnie ze wzrostem cen.

Kolejne problemy na rynku najmu krótkoterminowego

Najem krótkoterminowy od kilku lata wzbudza kontrowersje. Krytycy zwracają uwagę, że udostępnianie mieszkań turystom, mimo że korzystne z punktu widzenia właścicieli nieruchomości, negatywnie odbija się na rynku najmu w niektórych miastach. W efekcie, w popularnych wśród turystów miejscach, problemem stał się niedobór lokali dla osób związanych z miastem długoterminowo. Z centrów wielu miast zniknęli również stali mieszkańcy.

fizkes/bigstockphoto.com

Polski rząd popiera wprowadzenie systemu zezwoleń

Wszystko zmienić może się za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości EU ogłoszonego 22 września bieżącego roku. Zgodnie z nim odgórne regulowanie rynku najmu krótkoterminowego jest legalne i nie narusza prawa Unii Europejskiej. W efekcie rządy krajów wspólnoty będą miały możliwość wymagać od wynajmujących nieruchomości na krótki termin uzyskania licencji. System zezwoleń ma ograniczyć liczbę mieszkań udostępnianych turystom.

Licencja na najem krótkoterminowy obowiązuje obecni już m.in. w Hiszpanii i Francji.
Do tych krajów w najbliższym czasie dołączyć może również Polska. Polski rząd uczestniczył w postępowaniu przed TSUE i przychylnie wypowiadał się o możliwości wprowadzenia systemu zezwoleń. Dużo wskazuje na to, że wkrótce powstać może centralny rejestr obiektów noclegowych, który umożliwi monitorowanie rynku najmu i likwidacją szarej strefy.

Zezwolenia zmienią rynek najmu krótkoterminowego?

Rezultatem wprowadzenie licencji na wynajem krótkoterminowy będzie przede wszystkim spadek liczby dostępnych dla turystów mieszkań. Skutkiem tego będzie natomiast wzrost kosztów, jakie pokryć będą musieli turyści.

To nie pierwsze problemy, z którymi zmierzyć musi się w tym roku rynek najmu krótkoterminowego. Sektor ucierpiał szczególnie w trakcie epidemii koronawirusa, kiedy wprowadzono czasowy zakaz oferowania tego typu usług.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *