Koszty najmu a zarobki w polskich miastach

0 83

Czy wynajem mieszkania to duży koszt? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – im wyższe zarobki, tym bardziej znośne będą wydawały się ceny za najem mieszkań, nawet te nieco wygórowane. Jak wygląda stosunek cen najmu do zarobków w polskich miastach?

W stolicy wcale nie jest najtrudniej się utrzymać

Wydawać by się mogło, że to w Warszawie stawki czynszów za mieszkanie (50m2) będą powalały na kolana. W końcu to stolica. A jednak, mimo tego, że faktycznie są one najwyższe w Polsce, to zarobki warszawiaków również są na wysokim poziomie i mogą sobie oni pozwolić na to, by płacić za czynsz nieco więcej niż w innych miastach. Najgorzej, pod względem wynajmowania mieszkań, mają niestety białostoczanie. Otóż po uwzględnieniu dochodów mieszkańców Białegostoku, okazuje się, że to właśnie tam najtrudniej opłacić czynsz – choć jego średnie stawki nie są wcale najwyższe spośród polskich miast. Niestety, stosunkowo wysokie opłaty za mieszkanie w zestawieniu z niezbyt wysokimi średnimi zarobkami w Białymstoku, sprawiają, że życie w owym mieście jest mało atrakcyjne pod względem finansowym. Para o przeciętnych zarobkach, która decyduje się na wynajem mieszkania w Białymstoku, po opłaceniu czynszu, musi utrzymać się z około 4672 złotych przez miesiąc.

Podwyżka ceny najmu mieszkania

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Gdzie najłatwiej się mieszka?

Tymczasem w Katowicach, Gdańsku, Warszawie i Krakowie, gdzie stosunek wysokości opłat za mieszkanie do średnich zarobków mieszkańców jest zdecydowanie bardziej korzystny, para o przeciętnych zarobkach, po opłaceniu czynszu miesięcznego będzie miała jeszcze ponad 7000 złotych na życie przez miesiąc. Wszystko dlatego, że w owych dużych miastach o wiele łatwiej jest znaleźć pracę o wysokich zarobkach, niż w innych polskich metropoliach. A choć z danych wynika, że Warszawa jest najdroższa, pod względem najmu, to wcale nie oznacza, że najtrudniej w niej żyć – właśnie ze względu na stosunkowo wysokie zarobki mieszkańców.

Nie wiadomo, jak będzie

Niczego jednak nie można być pewnym. Sytuacja z koronawirusem bardzo utrudnia jakiekolwiek spekulacje na temat najbliższych miesięcy, a nawet lat. Ceny czynszów w wielu polskich miastach spadają z powodu zmniejszonego popytu na najem nieruchomości – być może okaże się, że już pod koniec roku to nie Białystok, a inne polskie miasto zajmie ostatnie miejsce w rankingu?

Atrakcyjność ceny czynszu zawsze zależy od tego, ile najemca zarabia. Dla niektórych czynsz na poziomie 3000 złotych miesięcznie będzie akceptowalny, a jednak dla wielu osób jest to już wysoka cena za wynajem, bo ich możliwości finansowe są o wiele mniejsze. Warto patrzeć na ceny najmu właśnie przez pryzmat wysokości zarobków w danym mieście – w innym wypadku porównanie nie będzie miarodajne i trudno będzie określić, czy owe ceny są atrakcyjne, czy też nie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *