Najem a split payment

0 2157

Większość osób wynajmujących mieszkanie prywatnie, bez działalności gospodarczej nie ma pojęcia, że jest podatnikiem VAT. A wiąże się to z koniecznością rozbicia płatności zgodnie ze split payment. Prawo nakłada na nich jednak taki wymóg tylko w szczególnej sytuacji. Jest jednak prosty sposób, aby tego uniknąć.

Split payment to wprowadzony w zeszłym roku mechanizm podzielonej płatności. Polega on na tym, że płatność za fakturę VAT trafia na dwa konta – zapłata za usługę czy towar na konto kontrahenta, natomiast podatek VAT na specjalny rachunek VAT. Ma to uszczelnić system podatkowy.

Lubolvanko/bigstockphoto.com

Wynajmujący mieszkanie są podatnikami VAT

Konieczność płacenia podatku VAT kojarzy nam się z przedsiębiorcami. Okazuje się jednak, że każda osoba, która osiąga zyski z najmu jest potencjalnie podatnikiem VAT. Większość z tych osób korzysta jednak ze zwolnienia. Jeśli roczne obroty nie przekroczą 200 tys. zł, to dotyczy ich zwolnienie podmiotowe i nie muszą odprowadzać podatku.

W związku z tym nie muszą zakładać konta firmowego, aby realizować i przyjmować płatności zgodnie ze split payment.

Czy split payment dotyczy osób wynajmujących mieszkanie?

Okazuje się jednak, że obowiązek dokonywania podzielonej płatności może spaść na osoby wynajmujące mieszkanie prywatnie. Po 1 listopada 2019 r. dla podatników VAT, którzy kupują towary lub usługi z listy ok. 150 pozycji (można ją znaleźć w załączniku nr 15 Ustawy o VAT), a wartość transakcji przekracza 15 tys. zł, split payment jest obowiązkowy. Dużą częścią tej listy są produkty i usługi z branży budowlanej.

Taka sytuacja może spotkać wynajmujących prywatnie, jeśli wykonają kosztowny remont i zapłacą fakturę firmie remontowej o wartości przekraczającej 15 tys. zł.

Dostęp do split payment mają tylko przedsiębiorcy. Jak więc wykonać taki przelew bez dostępu do konta firmowego?

Wynajmujący mogą uniknąć podzielonej płatności

Jeśli wynajmujący nie prowadzą działalności gospodarczej, to nie ma fizycznej możliwości, aby mogli opłacić część faktury na specjalne konto VAT. Trzeba więc radzić sobie inaczej. Jeśli mamy w planach kosztowny remont, to warto umówić się z wykonawcą na opłacenie należności w ratach.

Jeśli jedna faktura będzie opiewała na kwotę niższą niż 15 tys. zł, to wtedy obowiązek podzielonej płatności nas nie obejmuje.

Jakie mogą być konsekwencje tego, jeśli nie dopilnujemy podzielonej płatności, a faktura będzie przekraczać ustawową kwotę? Dotknie to głównie osoby, które wybrały zasady ogólne do opodatkowania najmu podatkiem dochodowym. Urzędy skarbowe grożą, że nie będą one mogły zaliczyć swoich wydatków do kosztów podatkowych. Oznacza to, że dochód rośnie, a tym samym podatek do zapłaty.

Sankcja ta nie dotyczy osób, rozliczających się ryczałtem, bo one opodatkowują przychód. Koszty podatkowe nie mają więc dla nich znaczenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *