Najem wciąż droższy niż kupno mieszkania

0 224

Popularność najmu mieszkań nie maleje, choć stale rośnie sprzedaż nowych nieruchomości. Jednak zakup mieszkania, nawet przy niskokosztowym kredycie, okazuje się coraz mniej opłacalną inwestycją ze względu na dysproporcję wzrostów w branży mieszkaniowej.

Ostatnie dane wskazują, że najem podrożał o około 6 procent, a ceny mieszkań niemal o 13 proc. Dlatego też w obecnej sytuacji trudno kupić mieszkanie, które przyniesie pokaźny zwrot z wynajmowania. Na większy zysk mogą natomiast liczyć ci, którzy na zakup nieruchomości pod wynajem zdecydowali się kilka lat temu.

ilixe48/bigstockphoto.com

Raport dotyczący obecnej sytuacji na rynku przygotowany został przez Expandera i Rentier. Wynika z niego, że najem najbardziej zdrożał w Katowicach i Lublinie, bo o 14-13 procent w porównaniu z 2018 rokiem. Stabilne ceny utrzymują się w Łodzi, gdzie również ceny mieszkań na sprzedaż są niższe.

Wynajmowanie mieszkania kupionego za kredyt było do tej pory bardzo rentowną inwestycją, która zapewniała nawet 8 proc. zysku w ciągu w roku, czyli znacznie więcej niż lokata bankowa. Obecnie taki pułap można uzyskać w niewielu miastach, np. w Sosnowcu czy Częstochowie. W większych aglomeracjach obecny zysk spadł do 2-3 procent. Jednak osoby, które mieszkania kupiły w 2013 lub 2014 roku, gdy były one średnio tańsze o 25 proc., cieszą się teraz nawet z 10-procentowego dochodu rocznie.

Zmiany stawek najsilniej odczują lokatorzy, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie koszty najmu dwupokojowego mieszkania stale pną się w grę. Aktualnie wynajmowanie mieszkania w Warszawie czy Gdańsku jest droższe o około 200 zł niż rata kredytu za takie mieszkanie.

Sytuacja pokazuje popularność rynku najmu w Polsce. Nie każdy bowiem posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie wkładu własnego oraz odpowiednią zdolność kredytową, dzięki której mógłby otrzymać pożyczkę z banku. Wiele osób nie chce też wiązać się na większość życia tak poważnym zadłużeniem. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest długoterminowe wynajmowanie, które w razie potrzeby przeprowadzki można zakończyć z miesięcznym wypowiedzeniem. Takie warunki są coraz bardziej istotne dla młodych osób, które cenią sobie niezależność oraz mobilność i elastyczność ze względu na pracę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *