Jak rozliczać najem prywatny?

0 244

Sposób na zarobek? Bardzo popularne stało się ostatnio kupowanie mieszkań po to, aby później je wynajmować. Brzmi świetnie, czysty zysk. Jednak czy jest to naprawdę tak opłacalne jak się wydaje? O tym akurat zadecyduje forma opodatkowania, na jaką się zdecydujesz.

Dwie możliwości

Osoby, które posiadają nieruchomość pod wynajem, mogą takie przedsięwzięcie rozliczyć dwojako. Z jednej strony mają do wyboru rozliczenie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jego stawki wynoszą 8,5 bądź 12 procent. Drugim natomiast sposobem jest rozliczenie na zasadach ogólnych, gdzie obowiązują stawki 17 albo 32 procentowe.

sureeporn/bigstockphoto.com

Która opcja jest bardziej opłacalna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiadomo, że każda z tych form rozliczenia ma swoje zalety i swoje wady. Jak zatem dokonać wyboru? Mądrze. Najpierw warto rozeznać się w tym, jak w ogóle to wszystko wgląda. Otóż ryczałt jest prostszą formą rozliczenia. Ma również niższe stawki oprocentowania. Wydawałoby się zatem, że jest bardziej korzystny. Jednak w tym przypadku nie odliczysz kosztów. Można je bowiem odliczać tylko wtedy, gdy wybierze się zasady ogólne.

Rozliczenie najmu prywatnego – jak wybrać?

Jeżeli cenisz sobie swój czas i nie chcesz bawić się w formalności, to zdecydowanie powinieneś celować w rozliczenie ryczałtowe. Zachęca do niego również stawka 8,5% podatku, jeżeli nie osiągasz przychodów większych niż 100 000 złotych. Zmienia się ona dopiero powyżej tej kwoty. Wówczas należy zapłacić 12,5%, ale tylko od nadwyżki. Wciąż nie jest to zatem zła opcja. Jednak jest minus. Brak możliwości odliczenia kosztów. A zatem wszelkie wydatki, typu remont, odsetki kredytu na zakup nieruchomości czy też zakup mebli do lokalu, będziesz musiał pokryć tylko i wyłącznie z własnej kieszeni. Nie wrzucisz ich w koszty. Inaczej będzie w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych. W tym przypadku należy prowadzić ewidencję kosztów, gdyż wiele z nich będzie można wliczyć w tzw. koszty uzyskania przychodu. Zalicza się do nich również amortyzacja lokalu. Dzięki temu może okazać się, że (pomimo tego, że zarabiasz na lokalu) Twój przychód jest zerowy. Wówczas nie będziesz musiał płacić podatku wcale.

Wyboru należy dokonać w oparciu o założenia dotyczące generowanych kosztów. Jeżeli w planach masz remont albo wziąłeś mieszkanie na kredyt to prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie rozliczenie na zasadach ogólnych. Jeżeli natomiast prowadzisz najem praktycznie bez kosztów i jest to jedynie dodatkowy zarobek, na który nie chcesz poświęcać wiele czasu – rozważ ryczałt. Wybór formy rozliczenia zależy od sytuacji, w której się znajdujesz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *