Dopłaty do czynszu – projekt ustawy

0 92

Opcja dopłat do czynszów wywołuje spore poruszenie wśród społeczeństwa, które z większą ochotą decyduje się na wynajmowanie nieruchomości. Zamiast kupować nieruchomość wiele osób woli wynajmować, bo to daje im swobodę w przypadku przeprowadzki ze względu na zmianę pracy. Jednakże rosnące koszty czynszowe sprawiają, że możliwość skorzystania z dofinansowania stanowi znaczącą pomoc dla wielu rodzin.

Niedawna akceptacja projektu ustawy o dopłatach do czynszu w nowo powstałych mieszkaniach daje nadzieje na wprowadzenie dopłat już w 2019 roku. Planowane jest przekazanie na ten cel nawet 200 mln złotych.W najbliższym czasie cały projekt będzie dopracowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, by móc trafić na konsultacje publiczne.

Adiasz/bigstockphoto.com

Wiadomo już jest, że osoby objęte dofinansowaniem będą musiały spełniać określone kryteria. W dużej mierze dotyczyć one będą dochodu w danym gospodarstwie domowym. Ponadto dopłaty przewidziane są w przypadku nowych mieszkań z programu Mieszkanie Plus oraz dla lokali w TBS-ach, dostępnych w spółdzielniach mieszkaniowych.  Dotacja będzie przyznawana osobie wynajmującej mieszkanie, aby mogła ona płacić mniejszy czynsz za korzystanie z danego lokalu mieszkalnego. Co ważne, realizowany jest również kolejny ważny projekt, który ma umożliwić sprawniejsze przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo własnościowe. Skomplikowana procedura, która obowiązuje obecnie, niepotrzebnie wydłuża formalności.

Wszelkie decyzje odnośnie do realizacji programu rządowego Mieszkanie Plus oraz innych projektów związanych z branżą nieruchomości podejmuje obecnie powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego Rada Mieszkalnictwa. Poza premierem jej członkami są minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Ponadto w skład Rady wchodzą również prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *