AGD w mieszkaniu na wynajem

0 5041

Jakie sprzęty AGD kupić? Ile przeznaczyć pieniędzy na nie? A może zrezygnować z nowych urządzeń i kupić używane? Takie pytania zadają sobie właściciele mieszkań na wynajem. Co zatem należy wiedzieć, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych wydatków?

Zanim przystąpimy do zakupu sprzętu AGD, powinniśmy w pierwszej kolejności  zastanowić się dla kogo i na jak długo będziemy wynajmować lokal. Jest to bardzo istotne, gdyż oczekiwania najemców przy wynajmie standardowym są zupełnie inne niż przy wynajmie pokoju. Oczywiście podstawowe wyposażenie kuchni czy łazienki będzie wymagane przez najemców bez względu na to jaki przyjmiemy model wynajmu. Dlatego niezbędna będzie pralka, lodówka, kuchenka gazowa lub elektryczna oraz piekarnik. Mieszkania bez tych sprzętów oceniane są na rynku jako mniej atrakcyjne i trudniej przez to znaleźć potencjalnego najemcę.

ppaa/bigstockphoto.com

Warto wiedzieć, że najmniejsze wyposażenie będzie wymagane podczas wynajmu całego mieszkania, np. dla rodziny. Wówczas naczynia, garnki czy sprzęt małego AGD prawdopodobnie będą mieli nasi przyszli najemcy. Jeśli jednak nasze mieszkanie będzie w nie wyposażone, z pewnością będzie to plus, ale musimy mieć też na uwadze, że mogą zostać dość szybko zużyte. Z drugiej strony, jeśli lokatorzy nie będą chcieli z nich korzystać, wówczas będziemy musieli znaleźć miejsce dla nich, aby je przechować. Ogromnym plusem będzie za to sprzęt, który niekoniecznie musi znaleźć się w standardowym wyposażeniu, to jest zmywarka i kuchenka mikrofalowa. Z roku na rok najemcy coraz częściej poszukują mieszkań, w których znajduje się zmywarka.

Jeśli zdecydujemy się wynajmować jedynie pokoje, np. dla studentów to wówczas musimy zapewnić podstawowe wyposażenie. Niezbędne będą naczynia, garnki, czajnik elektryczny, deska do prasowania, suszarka czy odkurzacz. Przyda się również mikrofalówka.

Przy wynajmie pokoi istotne będzie również to, na jak długo będziemy je wynajmować. Jeśli nie planujemy wynajmować mieszkania długoterminowo, powinniśmy wyposażyć nasz lokal w takie sprzęty, które oferują swoim klientom hotele. Przyda się na pewno żelazko, czajnik elektryczny, naczynia czy deska do prasowania. Zbędna będzie za to pralka, zmywarka i odkurzacz.

Ile nas to będzie kosztowało? Jak się okazuje wcale nie trzeba dużo inwestować w wyposażenie, żeby standard skutecznie przyciągał najemców. Najlepiej znaleźć kompromis pomiędzy jakością zastosowanych materiałów, ich kosztami, a spodziewanymi zyskami z wynajmu. Cały czas też miejmy na uwadze to, komu będziemy wynajmować lokal. To, co przyda się studentom, nie zawsze będzie niezbędne dla pary czy rodziny z dzieckiem.

Przy zakupie dodatkowego sprzętu AGD zadajmy sobie pytanie, czy mieszkanie jest w wyższym standardzie i otrzymujemy za nie wysoki czynsz najmu. Jeśli tak, to wówczas możemy się pokusić o dokupienie sprzętów, np. ekspresu do kawy czy mikrofalówki. Natomiast jeśli za wynajmowane mieszkanie otrzymujemy przykładowo 1000 zł, wówczas dodatkowe wydatki są nieopłacalne. Tutaj najlepszy będzie minimalizm – im mniej elektroniki w mieszkaniu, tym mniej się może zepsuć.

Kolejnym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć jest: to, czy zainwestować w nowe, czy używane sprzęty. Jeśli kupimy używane sprzęty, będziemy musieli mieć na uwadze, że nie wiadomo, jak długo będą działać, a ich naprawa niestety będzie leżała po naszej stronie. Plusem za to jest niska cena ich zakupu. Z kolei decydując się na nowe sprzęty mamy pewność, że przez dwa do pięciu lat będą na gwarancji, chociaż producent i tak może odmówić naprawy, np. ze względu na niewłaściwe użytkowanie. Mamy tu jednak tę przewagę, ponieważ sprzęt był nowy i jedynie najemca z niego korzystał, więc możemy jego obciążyć kosztami naprawy. Dlatego zarówno w przypadku tańszych jak i droższych mieszkań warto zainwestować w AGD klasy średniej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *