Mieszkanie Plus – sytuacja na początku 2019 r.

0 91

Początek roku to czas podsumowań osiągnięć programu Mieszkanie Plus, ale i okazja do przedstawienia planów na najbliższe miesiące.

Program Mieszkanie Plus rozkręca się powoli i chyba w nieco mniejszym tempie niż początkowo zapowiadano. Kilka dni temu przyjęto nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, której celem jest usprawnienie budowy kolejnych lokali. Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, wskazuje: „Po nowelizacji mamy grunty na około 60 tysięcy mieszkań już po badaniach prawnych, po analizie rynku, po badaniach geologicznych, czyli gruntów, które będą mogły być wnioskowane o rozpoczęcie tych inwestycji”.

Zgodnie z nowelizacją zasoby gruntów, na których staną nowe inwestycje, zostaną zwiększone. Opóźnienia w realizacji wiceminister tłumaczy aktualną sytuacją rynkową w zakresie wzrostu kosztów materiałów budowlanych i wykonawstwa. Jak zauważa, „rzeczywistość rynkowa pokazała, że jesteśmy poddawani jako państwo przy Mieszkaniu Plus takim samym mechanizmom, dokładnie takim samym zasadom, jak wszyscy na rynku”.

Zainteresowanie inwestorów prywatnych współpracą w ramach Mieszkanie Plus również jest mniejsze niż zakładano. Wiceminister wskazuje dalsze przyczyny takiego stanu rzeczy: „Jeśli zaprosi pan tutaj inwestorów prywatnych, to oni powiedzą dokładnie to samo – że koszty materiałów budowlanych wzrosły, że koszty pracy wzrosły, że podaż gruntów zmniejszyła się, że nie ma tych gruntów dzisiaj, które można byłoby szybko uruchomić pod budownictwo mieszkaniowe”. Zaznacza także, że obecnie jest za wcześnie na ocenę programu, będzie tego można dokonać dopiero w 2022, 2023 roku, kiedy liczba oddawanych lokali ma wynosić dziesiątki tysięcy.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości Mirosław Barszcz deklaruje natomiast, że w najbliższych latach w ramach programu w budowie będzie ponad 110 tys. mieszkań. W rozmowie na antenie TVN24 Bis wyjaśniał: „W przypadku 26,7 tysięcy mieszkań mamy już decyzje inwestycyjne, czyli adres, lokalizację i środki przyznane na tę inwestycje. Przewidujemy, że do końca pierwszego półrocza będziemy mieli 27,5 tysiąca decyzji inwestycyjnych i bank ziemi w Krajowym Zasobie Nieruchomości na blisko 60 tysięcy mieszkań”.

W ramach Mieszkanie Plus do użytku oddano 480 lokali w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej. Jeszcze w tym roku kolejne 364 mieszkanie zostaną oddane do użytku w Gdyni i Wałbrzychu, miasta te są na etapie rozpatrywania wniosków. Aktualnie w kilku miastach buduje się ponad 1000 lokali.

Celem programu Mieszkanie Plus było zwiększenie zasobów mieszkaniowych oraz udostępnienie lokali osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej na preferencyjnych warunkach. W celu realizacji programu podjęto szereg działań, w tym wprowadzono zmiany w ustawodawstwie, które mają przyspieszyć realizację programu. Najemcy wykazujący najniższy dochód mają możliwość skorzystania z dopłat do czynszów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *