Zmiany w programie Mieszkanie Plus

0 29

Program Mieszkanie Plus wystartował w 2017 roku i zastąpił Mieszkanie dla Młodych. Jednak w przeciwieństwie do MdM nie polega on na dopłacie do kredytów mieszkaniowych, ale na budowaniu tanich mieszkań pod wynajem. Ministerstwo Rozwoju oceniło skuteczność Mieszkania Plus i okazało się, że jest potrzebne wdrożenie zmian, aby program był bardziej efektywny.

Program Mieszkanie Plus jest oparty na dwóch filarach. Komercyjnym, który zakłada, że spółka budująca mieszkania, czyli PFR Nieruchomości musi uzyskiwać zysk z najmu w cenach rynkowych, nieregulowanych przez rząd. Drugi filar to część rządowa, która polega na tym, że inwestycje są realizowane na gruntach Skarbu Państwa, co znacznie obniża koszty inwestycji. Mieszkania z filaru komercyjnego są przeznaczone dla osób, mogących regularnie płacić czynsz, a te z części rządowej dla tych niewiele zarabiających.

Mieszkanie Plus – pierwotne założenia i efekty

Mieszkanie Plus polega na długoterminowym najmie z opcją dojścia do własności. Program jest przeznaczony szczególnie dla młodych rodzin, osób, powracających z emigracji czy takich, którzy nie mają szansy na kredyt hipoteczny i posiadanie własnego mieszkania. Ceny najmu (w ramach filaru rządowego) są dużo bardziej przystępne niż w sektorze prywatnym, bo budownictwo w ramach Mieszkania Plus jest dofinansowane z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do tej pory w ramach programu wybudowano 867 mieszkań, a 1907 jest w budowie. Ale mieszkań wciąż brakuje, dlatego ministerstwo postanowiło reagować.

Konieczne są zmiany w Mieszkaniu Plus

Ministerstwo Rozwoju wzięło program pod lupę i chce wprowadzić zmiany w jego założeniach. Jak donosi „Rzeczpospolita”, budowanie mieszkań pod wynajem chce powierzyć nie prywatnym inwestorom, a spółdzielniom mieszkaniowym. Resort chce uprościć procedury i umożliwić rezygnację z tradycyjnej sprzedaży gruntu inwestorom przez gminy. Chce postawić na pewnego rodzaju transakcję barterową, która polegałaby na wymianie gruntu na umówioną liczbę gotowych lokali.

Ministerstwo Rozwoju chce również wspierać samorządy, które zdecydowałyby się na taką transakcję. Oferuje im preferencyjne kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego, które gminy mogłyby wykorzystać np. na budowę infrastruktury wokół inwestycji mieszkaniowych.

Resort w ten sposób chce zwiększyć wydajność programu i zapewnić jeszcze większą liczbę mieszkań pod tani wynajem, co zaznacza minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Premier Mateusz Morawiecki dodaje, że dzięki zmianom w prawie, w kwietniu przyszłego roku ma zostać wybudowanych 40–60 tys. nowych mieszkań. To przepaść w porównaniu do kilkuset, które już powstały. Czy będą efekty tych zmian? Przekonamy się za rok.

źródła:

https://mieszkanieplus.gov.pl/mieszkanie-plus-mowimy-jak-jest/

https://nieruchomosci.pfr.pl/program-mieszkanie-plus-pfr-nieruchomosci-konczy-2019-r-sukcesem

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *