Dostępność mieszkań w polskich miastach według danych Expandera

0 43

Rynki nieruchomości w różnych miastach znacząco się różnią. Inaczej wygląda sytuacja w Warszawie, inaczej w Łodzi a inaczej w Krakowie. W którym z polskich miast najłatwiej jest kupić mieszkanie, a gdzie sytuacja jest najgorsza?

Ceny mieszkań

Kwoty, jakie trzeba zapłacić za 50-metrowe nieruchomości, są różne. I choć w Warszawie jest to aż pół miliona złotych, to warto wziąć pod uwagę również fakt, że zarobki w stolicy są najwyższe. Średnia pensja netto to 4617 złotych. W innych miastach natomiast dochody są niższe, jednak ceny mieszkań również nie są tak wygórowane.

ilixe48/bigstockphoto.com

Gdzie najłatwiej o mieszkanie?

Najlepsza sytuacja jest aktualnie w Katowicach oraz Łodzi. Ceny mieszkań o powierzchni 50 metrów kwadratowych w głównym mieście województwa śląskiego wynoszą około 322 000 złotych. Porównując te oferty z Bydgoszczą, gdzie cena mieszkania o takim metrażu wynosi 298 000 złotych albo z Lublinem, gdzie można przebierać w ofertach mieszkań 50-metrowych za 310 000 złotych, Katowice wydają się wypadać gorzej. Jednak jeżeli weźmie się pod uwagę wysokość zarobków – okazuje się, że właśnie w tym mieście najłatwiej będzie kupić mieszkanie. Powodem jest oczywiście najbardziej korzystna korelacja tych dwóch czynników, czyli ceny mieszkania i średnich zarobków mieszkańców.

Najmniejsza dostępność mieszkań

Najtrudniej mają mieszkańcy Warszawy oraz Białegostoku. Mieszkańcy dużych miast, takich jak stolica, ale również Wrocław czy Kraków, często nie mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości za względu na ich znacznie zawyżone ceny. Są to jednak aglomeracje, które przyciągają ogromną ilość turystów. To z kolei napędza inwestorów do kupna mieszkań przeznaczonych na wynajem. Rozwój, czyli to, co powinno cieszyć mieszkańców dużych miast, staje się ich utrapieniem. Duże zainteresowanie zakupem nieruchomości napędza popyt. Dzięki temu deweloperzy bezkarnie podnoszą ceny.

W innej, choć wcale nie lepszej, sytuacji są mieszkańcy Białegostoku. Tam z kolei winę za trudną sytuację ponoszą niskie zarobki. Choć ceny mieszkań nie są wcale wysokie, pensje osób pracujących i żyjących w tym mieście często nie pozwalają im na zakup nieruchomości.

Jak wygląda dostępność mieszkań w Polsce?

Jak już wspomniano – najlepiej jest w Katowicach. Tam średnia pensja netto wynosi 4338 złotych, natomiast mieszkanie 50-metrowe można kupić za 322 250 złotych. W Łodzi średnie zarobki netto wynoszą 3479 złotych, za nieruchomość trzeba zapłacić 278 008 złotych. W innych, wybranych aglomeracjach, według zestawienia przygotowanego przez Expander, wygląda to następująco:

• Szczecin – średni zarobek: 3806 zł netto, cena mieszkania: 313 889 złotych,

• Kraków – średni zarobek: 4135 zł netto, cena mieszkania: 407 300 złotych,

• Wrocław – średni zarobek: 3988 zł netto, cena mieszkania: 393 125 złotych,

• Gdańsk – średni zarobek: 4477 zł netto, cena mieszkania: 449 926 złotych,

• Białystok – średni zarobek: 3025 zł netto, cena mieszkania: 312 500 złotych,

• Warszawa – średni zarobek: 4617 zł netto, cena mieszkania: 500 000 złotych.

Możliwość zakupu mieszkania nie zależy jedynie od jego ceny. Liczy się również pensja osoby zainteresowanej i jej zdolność kredytowa (jeżeli bierze pod uwagę wzięcie kredytu).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *