Najem mieszkań w Polsce a najem w innych krajach Europy

0 188

Wynajem mieszkań w Polsce jest popularny. Szacuje się, że co dwudziesty Polak po osiągnięciu pełnoletności mieszka w wynajmowanej nieruchomości. To dość wysoki wynik, szczególnie, jeżeli porówna się go z tym sprzed 8 lat – dwa razy niższym. Wciąż nie jest to jednak rekord. Inne kraje Europy osiągają w tej kwestii dużo wyższe wyniki.

Sytuacja Polski na tle Europy

W porównaniu z innymi krajami Europy nie Polska nie jest nawet w czołówce pod względem ilości wynajmowanych przez obywateli mieszkań. W Szwajcarii wynik jest bardzo wysoki, bo aż 50% osób woli wynająć nieruchomość niż kupić własną. Kolejne miejsca na liście europejskich krajów o najwyższym odsetku wynajmowanych mieszkań należą do Niemiec i Danii, gdzie wynik ten wynosi aż 40%.

Odbiór mieszkania na wynajem

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Czemu Polacy wolą kupno niż wynajem?

Mieszkańcy Polski podchodzą ostrożnie do wynajmu. Wynika to prawdopodobnie z pewnych uwarunkowań zarówno pod względem historycznym jak i socjologicznym. Cały były blok wschodni podchodzi zachowawczo do wynajmu mieszkań. Ilość wynajmowanych mieszkań w tej części Europy nie przekracza nawet 7%. Rekordowo wysoki wynik jest na Litwie, bo aż 6,9%. Nieco niższy, choć również wysoki jak na wschodnią Europę, odnotowany został na Słowacji – 6,8%.

W Polsce dominuje bardzo mocne przywiązanie do własności, a posiadanie mieszkania może świadczyć o pozycji społecznej. Ponadto, w odczuciu Polaków, nieruchomość jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem finansowym na przyszłość. Stanowi ona bowiem lokatę kapitału.

Innym czynnikiem, który wpływa na chęć zakupu mieszkań, jest fakt, że mieszkańcy naszego kraju nie migrują tak często, jak mieszkańcy innych krajów Europy. Jedynie niewielka część Polaków przeprowadza się z miasta do miasta w poszukiwaniu pracy bądź awansu. Zdecydowana większość woli podjąć pracę w pobliżu aktualnego miejsca zamieszkania. Jeżeli jednak pada decyzja o zmianie miejsca zamieszkania w poszukiwaniu dobrej oferty, to jest to raczej wyjazd za granicę niż do innego miasta.

Chętnych na najem w Polsce przybywa

Mimo wszystko można zaobserwować tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o liczbę wynajmowanych w Polsce mieszkań w ostatnich latach. Wszystko dlatego, że od jakiegoś czasu w Polsce bardzo popularne stało się kupowanie nowych mieszkań na wynajem. Podaż zaczęła zatem kształtować popyt. Całemu procesowi sprzyjają zmiany demograficzne. Aktualni chętni na wynajem mieszkania to przede wszystkim młode osoby, urodzone w latach 90. Pokolenie to dorastało wśród dynamicznych zmian, podczas których została wypromowana m.in. wolność i niezależność. Aby to osiągnąć, nie warto przywiązywać się do jednego miasta poprzez zakup nieruchomości.

Choć rynek mieszkaniowy w Polsce wciąż zdominowany jest przez osoby kupujące nieruchomości, to jednak w ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć wzrost zainteresowania najmem. Sprzyja temu aktualny tryb życia młodych ludzi i trendy napływające z Zachodu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *