Zmiana zasad opodatkowania najmu prywatnego

0 560

Rząd w poszukiwaniu większych wpływów do budżetu państwa ma zamiar znaleźć dodatkowe środki w sektorze najmu prywatnego. Jest to powód do niepokoju dla osób wynajmujących lokale na zasadzie takiego najmu. Zmianie ma ulec wysokość podatku od dochodów z tego tytułu. Zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów mają ograniczyć zakres stosowania preferencyjnej stawki ryczałtu.

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach dochodowych zakłada od 1 stycznia 2019 r. ograniczenie stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z niską 8,5% stawką. Będzie ona mogła być stosowana tylko dla przychodów nieprzekraczających 100 tys. zł rocznie. O możliwości opodatkowania ryczałtem najmu prywatnego w 2019 roku decydowałaby w tej sytuacji suma przychodów z roku 2018. Limit przychodów w wysokości 100 tys. zł rocznie dotyczyć będzie zarówno osób indywidualnych, jak i małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa.

perhapzz/bigstockphoto.com

Obecnie dochody z najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze uzyskane przez osoby fizyczne poza działalnością gospodarczą opodatkowane są wg skali z ustawy o PIT, czyli stawek 18% i 32% w zależności od progu. Podatnik ma jednak wybór. Może on bowiem, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne, opodatkować te dochody zryczałtowanym podatkiem wg stawki  8,5%.

Zryczałtowany podatek jest dla podatników korzystniejszy, szczególnie dla tych, którzy nie ponoszą wysokich kosztów z tytułu wynajmowania lokalu.

Według Ministra Finansów wprowadzenie limitu pozwoli ograniczyć stosowanie zryczałtowanej formy opodatkowania przez osoby, które wynajem lokali traktują jako podstawowe źródło swojego dochodu. W tej sytuacji powinna zostać założona działalność gospodarcza opodatkowana według prawa podatkowego, z regularnym opłacaniem składek ZUS. Ryczałt powinny stosować natomiast tylko osoby, dla których przychody z najmu stanowią jedynie dodatkowe źródło dochodów.

Zapowiadane zmiany nie będą miały zdaniem Ministerstwa Finansów dużego wpływu na przychody państwa. Zdaniem specjalistów szara strefa oraz skala nieopodatkowanego najmu zmniejszy się tylko w przypadku częstych kontroli właścicieli nieruchomości przez fiskusa.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *