Zarządzanie najmem

0 16

Branża nieruchomości rozwija się coraz szybciej. Nic zatem dziwnego, że powstają kolejne stanowiska pracy. Nowe możliwości pojawiają się w ekspresowym tempie a jedną z nich jest zarządzanie najmem. Co powinien wiedzieć każdy, kto się tym zajmuje?

Zarządzanie najmem, czyli co?

Jest to przejęcie odpowiedzialności za obowiązki związane z wynajmem mieszkania. Osoba, która się tym zajmuje, powinna dbać o wszystko – od A do Z. Do czynności wykonywanych przez zarządcę najmem można zatem zaliczyć:

  • pozyskiwanie chętnych do wynajmu,
  • przygotowanie mieszkania,
  • negocjowanie warunków,
  • szykowanie umów,
  • monitorowanie, czy opłaty za mieszkanie uiszczane są regularnie i terminowo,
  • rozliczanie wszystkich mediów.

sureeporn/bigstockphoto.com

Kto korzysta z usług zarządcy?

Wszystkie osoby, które posiadają mieszkanie, które chciałyby wynająć, ale nie mają pojęcia, jak się do tego zabrać. Specjalistę w tej dziedzinie o pomoc proszą również Ci, którzy zwyczajnie nie mają czasu na to, aby zajmować się takimi sprawami. Zarządcy najmem są również potrzebni osobom, które posiadają więcej mieszkań na wynajem i zwyczajnie potrzebują pomocy przy ich obsłudze. Nie ma jednak znaczenia, czy chodzi o najem tradycyjny, czy krótkoterminowy – dobry specjalista powinien znać się na każdym z nich.

Jaki powinien być zarządca najmem?

Wszechstronny. Powinien doskonale znać prawo, świetnie orientować się w zagadnieniach dotyczących budownictwa i swobodnie poruszać się w dziedzinie rachunkowości. Oprócz sporej wiedzy musi także posiadać bardzo rozwinięte zdolności interpersonalne, znać się na sprzedaży i być dokładny i sumienny. Zarządca najmem powinien oczywiście kojarzyć aktualne trendy na rynku mieszkaniowym i stale śledzić oferty pojawiające się na rynku.

Kiedy warto poprosić o pomoc specjalistę?

Z założenia zarządca najmem jest osobą, która ma za zadanie odciążyć swojego klienta od obowiązków, a jednocześnie zapewnić mu maksymalny zysk z wynajmu mieszkania. Współpraca z profesjonalistą w tej dziedzinie jest zatem idealną opcją dla każdego, kto nie ma czasu, nie ma wiedzy albo nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością wynajmowanych przez siebie mieszkań. Oczywiście za czas i zaangażowanie zarządcy najmu należy odpowiednio zapłacić. Kiedy priorytetem jest wyciągnięcie maksymalnie wysokiego zarobku z najmu, współpraca ze specjalistą wydaje się zbędnym kosztem. Nie jest to jednak do końca prawda. Jednym z obowiązków zarządcy najmu jest negocjowanie ceny czynszu. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zrobi to lepiej niż niedoświadczony właściciel mieszkania. To może być opłacalne dla obu stron.

Zarządca najmem to zawód nowy, o którym jeszcze niewiele osób wie. Jego powstanie wynika jednak z potrzeby rynku, a zatem prędzej czy później zostanie on doceniony i wypromowany. Osoba, która pracuje w tej profesji, ma za zadanie wspomagać i dbać o interesy przedsiębiorców wynajmujących mieszkania. Coraz więcej właścicieli nieruchomości potrzebuje takiej pomocy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *