Wynajem kawalerki – co warto wiedzieć?

0 204

Za wynajem kawalerki w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku trzeba zapłacić średnio 1 500 – 1 600 zł. Trochę taniej jest w Poznaniu (1 200 zł), a najtańsze 1-pokojowe mieszkania znajdują się w Łodzi i Olsztynie. Można je wynająć za ok. 1 100 zł miesięcznie. Zainteresowani mieszkaniem dwupokojowym będą musieli zapłacić o ok. 40% więcej, więc kawalerki wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wynajmujących.

Kawalerki to naprawdę atrakcyjne lokale do wynajmu. Są relatywnie tanie, więc spora grupa osób może sobie pozwolić na regulowanie czynszu. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że mieszka się w nich samemu lub ewentualnie w dwie zaprzyjaźnione osoby. Ze względu na to, że pokój jest tylko jeden, trudno tam ulokować kilku nieznajomych współlokatorów.

Kawalerka na wynajem

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Kto wynajmuje kawalerki?

Jednopokojowe mieszkania najczęściej wynajmują osoby, którym zależy na spokoju i komforcie. Są w stanie nawet zapłacić więcej niż za pokój w wieloosobowym mieszkaniu w zamian za to, aby samemu korzystać z sypialni, salonu czy kuchni. Z drugiej strony jednak nie potrzebują zbyt dużej powierzchni mieszkaniowej.

W tej grupie są studenci wyższych lat, którym nie zależy na kontakcie ze współlokatorami, zamiast tego wybierają swobodę i ciszę. Kawalerki również chętnie wynajmują pary, którym zależy na obniżeniu kosztów mieszkania, bo np. oszczędzają na kupno własnego.

Lokatorami jednopokojowych mieszkań bywają również single, którzy większość dnia spędzają poza domem i wpadają do niego tylko się wykąpać i przespać.

Jak z sukcesem wynająć kawalerkę?

Mimo że zainteresowanie wynajmem kawalerki jest naprawdę spore, warto dowiedzieć się, jak przyspieszyć proces znalezienia najemców, aby w naszym mieszkaniu, zamieszkali odpowiedni ludzie. Co warto podkreślić w ogłoszeniu? Najważniejsza jest lokalizacja. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się blisko centrum, warto napisać, ile minut znajduje się od centralnego punktu miasta albo blisko jakiego przystanku się znajduje. Jeżeli lokum mieści się w nowym bloku, to warto wpisać rok jego budowania albo odnowienia. Jeśli zainwestowaliśmy w remont, to koniecznie zaznaczmy, co zostało odnowione. Warto również podkreślić odległość od konkretnych uczelni, jeśli chcemy wynająć mieszkanie studentowi albo bliskość parku, basenu czy innego centrum rekreacji, jeżeli celujemy w pracującego najemcę.

Jeśli kupujemy kawalerkę typowo na wynajem, warto zainwestować w meble na wymiar. Dzięki temu wykorzystamy każdy metr niewielkiej przestrzeni, np. na szafy. Dodatkowo warto kupić uniwersalne meble (np. białe lub w

Przed zrobieniem zdjęć mieszkania warto zadbać o drobnostki, które pozytywnie wpłyną na jego odbiór – postawić świeże kwiaty na stole, łóżko udekorować pasującymi kolorystycznie poduszkami. Natomiast świeżo przed wizytą potencjalnego najemcy można upiec ciasteczka albo rozpylić delikatny, świeży zapach. To na pewno korzystnie wpłynie na odbiór lokum.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *