Wyższy podatek od najmu

0 344

Wynajmujący dostali noworoczny prezent od fiskusa, a mianowicie wyższy podatek od najmu. Nowe regulacje, zgodnie z zapowiedziami Ministra Finansów, będą surowo interpretowane.


Z dniem 1 stycznia weszła w życia nowa stawka podatku dla wynajmujących, którzy rozliczają się na zasadzie ryczałtu. Dla przychodów poniżej 100 000zł, stawka ta wynosi 8,5 %. Jeśli jednak przychód z najmu przekroczy tę granicę, od nadwyżki trzeba będzie zapłacić 12,5 %. Nie wiadomo przy tym, czy wyższą stawkę trzeba będzie odprowadzać już w trakcie roku, ponieważ nie wynika to bezpośrednio z przepisów. Ministerstwo Finansów nie pozostawia jednak złudzeń: „Jeżeli limit 100 tys. zł zostanie przekroczony np. w maju 2018 r., to ryczałt miesięczny według 12,5-proc. stawki od nadwyżki należy wpłacić do 20 czerwca 2018 r., a w razie kwartalnego rozliczenia do 20 lipca 2018 r.”.

tang90246/bigstockphoto.com

Jest to rozwiązanie oczywiście niekorzystne dla wynajmujących, jednak pozwoli skarbówce na szybsze ściągniecie wyższych podatków. Sytuacja komplikuje się dodatkowo w przypadku rozliczania najmu przez małżonków. Nowy limit muszą liczyć wspólnie, jednak ponownie brak jasnych wskazówek, czy mają to robić również wtedy, kiedy mają rozdzielność majątkową i każdy z nich wynajmuje oddzielnie własne mieszkanie. I tu ponownie wątpliwości rozwiewa interpretacja Ministerstwa, wskazując, że ” Limit przychodów w wysokości 100 tys. zł dotyczy łącznie obojga małżonków niezależnie od obowiązującego ustroju majątkowego”, zaznaczając przy tym, że małżonkowie zapłacą wyższy podatek, jeśli przekroczą limit liczony od sumy ich przychodów. W efekcie zmian, nawet w sytuacji gdy jedno z nich zarobi z najmu 90 tys. zł, a drugie zaledwie 20 tys. zł, od kolejnego miesiąca oboje będą zmuszeni zapłacić wyższy podatek.

Nowelizacja dotknie nie tylko osoby rozliczające się na zasadzie ryczałtu, ale i osoby rozliczające najem według skali podatkowej, które chcą odliczyć od przychodów koszty jego uzyskania. Od 1 stycznia nie mogą oni rozliczać w kosztach odpisów amortyzacyjnych od mieszkań, które otrzymali w spadku lub w darowiźnie. Przez to różnica w odprowadzanym podatku będzie wymierna, na niekorzyść wynajmującego oczywiście. Być może, po złym przyjęciu tego zapisu, zostanie on przez Ministerstwo złagodzony.
Jak wskazują eksperci, wprowadzenie zmian jedynie zaostrzy problemy jakie do tej pory sprawiało rozliczanie przychodów z najmu. Zaznaczają również, że komplikowanie systemu podatkowego oraz podnoszenie wysokości danin, może powodować rozrastanie się szarej strefy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *