Wysokie czynsze w Warszawie

0 758

Od pewnego czasu warszawscy najemcy z zaniepokojeniem zerkają na coraz bardziej rosnące stawki czynszów za wynajem. Wysokie ceny utrzymują się już od dłuższego czasu. Podobna sytuacja miała już miejsce prawie 10 lat temu podczas tzw. boomu mieszkaniowego.

Jak kształtują się ceny?

Jeśli chodzi o wysokość czynszów, to warszawski rynek nieruchomości bije inne miasta na głowę. Jednocześnie Warszawa jest obecnie krajową metropolią z najgorszą proporcją pomiędzy cenami metrażu i poziomem zarobków. W Warszawie przeciętny koszt wynajmu 1 metra kwadratowego lokalu przekroczył już 50 zł i wciąż rośnie. Średnia cena wynajmu kawalerki to ok. 1000 zł, natomiast przy najmie mieszkania dwupokojowego trzeba się liczyć z kosztem co najmniej 1400 zł. Oczywiście ceny są uzależnione od standardu mieszkania, lokalizacji, przeznaczenia (studenckie, dla rodziny z dziećmi, dla pary) i formy wynajmu (bezpośrednio lub przez agencję).

Andrey Popov/bigstockphoto.com

Co ciekawe, równie wysokie ceny najmu lokali były w 2008 roku, podczas boomu mieszkaniowego. Po jego zakończeniu ceny znów się unormowały i na warszawskim rynku mieszkaniowym nastąpiło urealnienie poziomu czynszów, które przejawiało się spadkiem ich cen o 10-12 proc. W kolejnych latach miała miejsce długotrwała stabilizacja stawek za 1 mkw., które oscylowały wokół poziomu 44-46 zł. Kolejny wzrostowy trend zaczął się pod koniec 2012 roku. Od tamtej pory warszawskie czynsze w przeliczeniu na 1 mkw. rosły zazwyczaj szybciej niż koszty zakupu 1 mkw. i wciąż rosną.

Z kolei wzrost czynszów  w porównaniu do kosztów zakupu mieszkania, w zestawieniu z niskimi stopami procentowymi NBP, zachęcił wiele osób do inwestycji w zakup mieszkań pod najem, co tylko napędza koniunkturę i pośrednio wpływa na wysokość czynszów. Zwiększyła się też opłacalność zakupu mieszkania na kredyt (w stosunku do najmu) w celach niekomercyjnych, czyli mieszkaniowych.

Przyczyny wzrostu cen

Co może być przyczyną takie wzrostu kwot wynajmu mieszkań? Z pewnością jest to splot kilku czynników. Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, że popyt na mieszkania w Warszawie stale jest ogromny. Do stolicy wciąż napływa nowy strumień młodych Polaków z terenu całego kraju, a także, szczególnie w ostatnim czasie, Ukraińców i Białorusinów. Po drugie niski poziom stóp procentowych NBP zachęca do inwestowania w mieszkania pod wynajem bardziej niż deponowania gotówki w bankach. Poza tym wyższe ceny najmu związane są również z tym, że w ostatnim czasie na rynek trafia coraz więcej mieszkań o wyższym standardzie, a co się z tym wiąże, wyższą ceną za wynajem.  Kolejnym powodem jest  fakt, iż klienci przywiązują uwagę do lokalizacji mieszkania, a im większy popyt w danej dzielnicy (np. Mokotów), tym opłaty wyższe.

Jak pokazuje historia wysokie stawki czynszów zatoczyły koło. Jak długo tym razem będą takie wysokie w mieście stołecznym i jak długo będą rosnąć? Okaże się w najbliższych latach, gdyż jest to ściśle związane z popytem i gospodarką mieszkaniową.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *