Wynajem krótkoterminowy jest zyskowny

0 193

Ceny najmu na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wyraźnie podskoczyły, co jest dobrą informacją dla wynajmujących oraz dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem.

Wynajmujący mogą zdecydować się na najem długoterminowy, którzy jest gwarancją uzyskiwania stałego przychodu przez określony w umowie najmu czas, wymaga mniejszej pracy oraz (z reguły) przysparza mniej problemów. Najem krótkoterminowy to jednak wyższy zysk, szybsza stopa zwrotu z inwestycji i o wiele ciekawsze i urozmaicone życie inwestora.

tanialerro/bigstockphto.com

Turystyka jest segmentem rynku, który w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej Polaków woli spędzać urlopy w kraju, głównie z uwagi na bezpieczeństwo i ceny, ale również co roku mamy więcej gości z zza granicy, którzy przy wyborze destynacji kierują się tymi samymi kryteriami.

Wynajem dobowy mieszkania w Trójmieście to w sezonie wydatek rzędu kilkuset złotych. O ile dla jednej osoby byłaby to cena o wiele mniej korzystna niż np. cena za pokój hotelowy, to już przyjazd czteroosobowej rodziny i zakwaterowanie w wynajętym mieszkaniu jest o wiele atrakcyjniejsze cenowo. Tym bardziej, że do ich dyspozycji pozostaje kuchnia, oddzielne pokoje, często również salon, w których każdy może swobodnie spędzać czas. Taka forma daje również większą prywatność. Najemcy nie muszą dzielić kuchni z innymi mieszkańcami jak ma to miejsce w przypadku niektórych pensjonatów, a śniadanie mogą zjeść na kanapie w piżamie, jeśli tylko będą mieli na to ochotę. Albo na balkonie, jeśli takowy będzie w ofercie.

Na zwiększenie zainteresowania krótkoterminowym najmem mieszkań niekwestionowany wpływ ma również zwiększająca się popularność serwisów internetowych, takich jak Airbnb i Booking.com. Najemcy mogą w nich wybierać spośród tysięcy ofert. Dodatkowo wynajem za pośrednictwem takich stron jest bezpieczniejszy. Pieniądze za opłacony pobyt są przekazywane właścicielowi mieszkania dopiero po zakończeniu najmu, jeśli wynajmujący nie zgłosi zastrzeżeń. Do tego czasu przechowywane są na depozycie prowadzonym przez serwis. Właścicielowi nieruchomości można również wystawić opinię, po której najemca dowie się, czy mieszkanie jest zgodne z opisem, jak przebiegał pobyt i komunikacja z wynajmującym. Najemcy unikają tym samy ryzyka związanego z fałszywymi ofertami, zapłaceniem zaliczki i zerwaniem kontaktu ze strony wynajmującego, albo totalnym rozczarowaniem po dotarciu na miejsce, które okaże się zupełnie inne niż na prezentowanych zdjęciach.

Zwiększa się również popularność aparthoteli oraz firm zajmujących się zarządzaniem najmem. Właściciel mieszkania może podpisać umowę z taką firmą lub z zarządcą aparthotelu, i w zamian za część zysków z najmu zleca on zarządzanie najmem swojego mieszkania, poszukiwanie najemców, dopilnowanie formalności, przygotowanie mieszkania itp.

Zysk z najmu krótkoterminowego, jeśli traktuje się to jak biznes i poświęca temu dostatecznie dużo czasu i uwagi, może być kilkukrotnie wyższy niż w przypadku najmu długoterminowego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *