Wynajem a podnajem

0 203

Prostą i popularną metodą na wykorzystanie w celu zarobkowym nieruchomości, której sami nie zamieszkujemy, jest jej wynajem. Wynająć można dom lub mieszkanie, które kupiliśmy za gotówkę lub na kredyt albo odziedziczyliśmy. Inną ciekawą możliwością jest podnajem nieruchomości. Warto znać różnice pomiędzy tymi dwiema formami działalności.

Właściciel nieruchomości może ją wynająć osobom trzecim w celach mieszkaniowych. Należy w tej sytuacji zawrzeć umowę najmu na czas określony lub nieokreślony. Taka umowa powinna zawierać m.in. informacje dotyczące wysokości czynszu, terminu zapłaty, okresu wypowiedzenia, wysokości kaucji. Powinna również określać, w jakim stanie i z jakim wyposażeniem właściciel przekazuje mieszkanie najemcom. W tym celu warto sporządzić załącznik do umowy w postaci protokołu z opisem wyposażenia i jego stanu, który będzie później stanowił podstawę zwrotu kaucji lub rozliczenia ewentualnych zniszczeń powstałych w czasie użytkowania lokalu. Wynajem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nie ma również konieczności zakładania działalności gospodarczej, aby zarabiać w ten sposób.

Odbiór mieszkania na wynajem

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Podnajem z kolei polega na tym, że właściciel mieszkania bądź innej nieruchomości zawiera umowę z podmiotem, który oddaje tę nieruchomość w dalszy najem. Należy pamiętać, że zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie praw lokatorów, najemca nie ma prawa podnająć mieszkania bez zgody jego właściciela. Umowa pomiędzy właścicielem mieszkania a najemcą zwykle zawierana jest na dłuższy okres i określa zasady, według których lokal będzie użytkowany, czyli zezwala na podnajem. Zasadniczo jest ona podobna do tej zawieranej przy najmie nieruchomości. Tutaj również określamy wysokość czynszu, termin wypowiedzenia i zapłaty należności. Można też dodać zapisy określające czy i jakie ewentualne zmiany może w lokalu wprowadzić podnajmujący. Podnajem różni się od wynajmu w kwestii dotyczącej podatku VAT, ponieważ podmiotem, z którym właściciel zawiera umowę najmu, zwykle jest firma, która na tym zarabia. Właściciel wynajmuje więc swój lokal na cele komercyjne, a nie mieszkaniowe. Warto w tej sytuacji wystąpić do odpowiednich organów o indywidualną interpretację dotyczącą VAT. Zysk firmy-najemcy stanowi marża, czyli różnica pomiędzy czynszem płaconym właścicielowi mieszkania a tym pobieranym od lokatorów.

Podnajem jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które są właścicielami mieszkania, ale nie mają czasu zajmować się sprawami związanymi z jego wynajmowaniem lub na przykład posiadają nieruchomość z dala od miejsca swojego zamieszkania i obsługa najmu byłaby przez to kłopotliwa. Plusem dla właściciela decydującego się na podnajem swojej nieruchomości jest również to, że bez względu na to, czy w mieszkaniu ktoś aktualnie mieszka, czy nie najemca zobowiązany jest do płacenia ustalonego czynszu. Z drugiej zaś strony jest to również dobra opcja dla osób, które chciałyby zarabiać na najmie, ale nie posiadają wystarczających środków, aby nabyć na własność nieruchomość. Podnajem jako strategia inwestycyjna wymaga zdecydowanie mniejszych środków na start niż zakup nieruchomości w celu przeznaczenia jej na wynajem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *