Rynek najmu w Warszawie – co dalej?

0 24

Pandemia mocno wpłynęła na rynek najmu. Brak możliwości wynajmu krótkoterminowego, a także zmniejszone zainteresowanie ze strony studentów i pracowników spowodowało obniżkę cen. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja epidemiologiczna zostanie wkrótce opanowana. Jak wpłynie to rynek stołecznego najmu?

Zwiększone zainteresowanie domami

Brak możliwości wynajmu krótkoterminowego, a także odpływ z rynku studentów oraz imigrantów zarobkowych spowodowało zachwianie równowagi między popytem a podażą. W efekcie stawki najmu spadły średnio o 10 do 20 procent. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania wynajmowane na pokoje, którymi najczęstszej zainteresowani są uczniowie. W tym segmencie obniżki sięgały nawet 30 procent.

Odbiór mieszkania na wynajem

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Mimo spadku popytu na najem mieszkań dość nieoczekiwanie zwiększonym zainteresowaniem cieszyły się domy. To bezpośredni efekt pandemii. Ceny w miejscowościach podwarszawskich utrzymują się na stałym, przedpandemicznym poziomie. Dotyczy to także mieszkań.

Jak rynek najmu może wyglądać po pandemii?

Zakończenie pandemii może przynieść dalsze zmiany na rynku najmu. Wpłynąć na to może m.in. rozwijanie się wynajmu instytucjonalnego, który uregulować może standardy i reguły na rynku.

Duże znaczenie może mieć także wynajem domów. Pandemia, a przede wszystkim związane z nią obostrzenia, które wymusiły na większości ludzi zmiany trybu życia i spędzania więcej czasu w mieszkaniach, spowodowały, że coraz więcej osób planuje zwiększyć swoja przestrzeń życiową. Rosnące ceny materiałów budowlanych sprawiają natomiast, że wynajem domu może stanowić dobrą alternatywę dla jego budowy.

Nie oznacza to jednak, że inwestycja w mieszkanie na wynajem może okazać się całkowicie nieopłacalna. Mieszkania nadal wynajmować będą młodzi ludzie, którzy nie planują jeszcze osiedlać się na stałe w jednym miejscu. Kluczowy jest zakup mieszkania na wynajem w odpowiedniej lokalizacji, którą stanowią najczęściej duże miasta ze stałym przyrostem ludności. Konieczne może być także utrzymywanie w nieruchomości na wynajem określonego standardu lub przyciągnięcie najemców w inny, wyróżniający się sposób.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *