Wady i zalety dwupoziomowego mieszkania na wynajem

1 946

Nie każdego  stać na zakup czy wybudowanie własnego domu. Dlatego też od jakiegoś czasu popularną alternatywą stały się mieszkania dwupoziomowe. Ta namiastka domu jednorodzinnego może stać się obecnie dobrą ofertą wynajmu, jeśli oczywiście trafisz z nią do odpowiednich lokatorów.

Moda na dwupoziomowe mieszkania przyszła do Polski z Zachodu już jakiś czas temu. Dziś w ofercie każdego dewelopera znajduje się propozycja właśnie takiego lokalu, albowiem jest to świetny sposób na zagospodarowanie poddasza. Istnieją również mieszkania z rynku wtórnego podzielone na dwa poziomy, zarówno w budynkach z wielkiej płyty, jak i w kamienicach. Zainteresowanych nimi nie brak, choć to rozwiązanie posiada swoje wady i zalety.

Mieszkanie dwupoziomowe na wynajem

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Zalety mieszkania dwupoziomowego

Najemcy cenią sobie mieszkania dwupoziomowe za poczucie większej przestrzeni i możliwość ciekawych rozwiązań, np. łatwego podzielenia oraz zaaranżowania takiego lokalu na strefę nocą i dzienną czy też ogólnodostępną i tę bardziej „prywatną”. Lokal dwupoziomowy na pewno da najemcy poczucie zbliżone do posiadania domu, łącząc to z pozytywami mieszkania w bloku czy kamienicy.

Dodatkowo wyższe piętro da lokatorowi ciekawszy widok oraz większy dostęp światła. Posiadanie tarasu bądź ogródka może dać miejską namiastkę domu jednorodzinnego.

Jeśli mieszkanie znajduje się na najwyższym piętrze, to również można zrobić z tego atut, nie tracąc na cenie za wynajem – brak sąsiada u góry, zapewnia bowiem komfort, spokój i ciszę.

Posiadając mieszkanie z rynku wtórnego posiadamy jeszcze jeden atut dla potencjalnych najemców, gdyż w takich lokalach, budowanych niegdyś przeważnie na ostatnich kondygnacjach budynków, z okien roztacza się piękny widok, zaś na tarasie można było biesiadować bez końca, rozkoszując się piękną panoramą okolic.

Wady lokalu na dwóch piętrach

Do największych minusów wynajmowania mieszkania dwupoziomowego należy ciągłe pokonywanie schodów. Dlatego też najlepszym najemcą takich lokali są ludzie młodzi i bezdzietni lub małżeństwa ze starszymi dziećmi, gdyż nie trzeba wówczas instalować zabezpieczeń na schodach, pokonywać po kilkadziesiąt razy na dobę wielu stopni, np. biegnąc do płaczącego na górze dziecka, zmniejsza się zatem ryzyko wypadku w domu.

Ważny jest również odpowiedni metraż, gdyż zbyt mały dwupoziomowy lokal dodatkowo będzie pozbawiany przestrzeni przez schody. Właściciel takiego lokum musi też zadbać o stan izolacji termicznej i dachu, aby jego przyszły najemca nie skarżył się na zbyt wysoką temperaturę panującą w mieszkaniu latem i mroźne powietrze przedostające się do wnętrza zimą. Do wad takich mieszkaniowych rozwiązań należy też większa cena za eksploatację dwóch poziomów lokalu (im większy metraż, tym większe koszty).

Mieszkania dwupoziomowe nie stanowią może najnowszego krzyku mody, jak lofty, lecz chętnych na ich wynajem wciąż nie brakuje, szczególnie, jeśli nasze cztery kąty na wynajem znajdują się w świetnej lokalizacji, posiadają rozsądny metraż i są zadbane.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Seb 3 czerwca 2016 o 11:30

    Błąd logiczny. Polska jest Zachodem, więc nie mogło przyjść z Zachodu di Polski, bo to bezsensowny bełkot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *