Jak zarobić na nieruchomości?

0 631

Zakup nieruchomości stanowi coraz popularniejszą formę lokaty kapitału, szczególnie dlatego, że ich wartość jest dość stabilna w porównaniu do pozostałych form inwestowania. Jeśli nieruchomość taka będzie zarządzana w prawidłowy sposób, to nie będzie wyłącznie zamrożoną gotówką, ale może okazać się całkiem atrakcyjnym źródłem przychodu.

Zyski z nieruchomości

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Środkiem do tego celu jest np. wynajem nieruchomości, czyli taka forma rozporządzania mieszkaniem, domem czy lokalem, która w założeniu powinna przynosić regularny zysk. By podejmowane w tym celu działania były jak najefektywniejsze, należy zacząć od określenia grupy docelowej potencjalnych najemców, gdyż to będzie warunkowało dalsze postępowanie w związku z uatrakcyjnieniem nieruchomości.

  • Zacząć więc trzeba od analizy lokalnego rynku, by ustalić, czy największym zainteresowaniem będzie cieszyło się mieszkanie na wynajem dla studentów, biznesmenów, turystów, dom dla rodziny czy też lokal komercyjny dla firmy.
  • Następnie nieruchomość należy dostosować tak, by w największym stopniu spełniała oczekiwania przyszłych najemców.

I tak w przypadku studentów należy raczej postawić na podstawowe wyposażenie, kilka łóżek zapewniających wszystkim odpowiednią ilość miejsca i szybki internet, w zamian za niższą niż w innych przypadkach cenę czynszu. Jeśli celujemy w turystów, osoby pracujące i rodziny, możemy dać upust swojej kreatywności w zakresie wykończenia, postawić na nieco wyższy standard, ale także wyposażyć mieszkanie czy dom w praktyczne sprzęty i urządzenia, za których nieocenioną funkcjonalność tacy klienci będą w stanie również więcej zapłacić. Jeśli natomiast posiadamy lokal komercyjny powinien on przede wszystkim posiadać sprawne instalacje i zostać przygotowany w stanie, który umożliwi przyszłemu najemcy szybkie i najprostsze przystosowanie go do swoich potrzeb. Szczegóły wyposażenia zależą w tym wypadku od branży, w której będziemy takich najemców szukać.

  • Nic tak szybko się nie roznosi jak plotki i złe opinie, dlatego na usłyszenie takowych pod swoim adresem wynajmujący nie może sobie pozwolić. Wynajem powinien więc być prowadzony w najwyższym standardzie jakości i obsługi, nieruchomość zawsze czysta i odświeżona przed pokazaniem kolejnemu potencjalnemu najemcy, a kontakt z nim miły, ale rzetelny.

I ponownie w zależności od rodzaju grupy docelowej należy różnicować swoje zaangażowanie w trwanie najmu. O ile studenci czy po prostu osoby wynajmujące na dłuższy okres potrzebują kontaktu z wynajmującym wyłącznie przy okazji regulowania należności, to już na przykład nowo przybyli turyści mogą potrzebować dodatkowej pomocy – mapy miasta, informacji o atrakcjach czy komunikacji. Takie na pozór zwyczajne gesty pozostawią w pamięci najemców dobre wrażenie, więc może później chętnie podzielą się swoją opinią na znanych portalach turystycznych, o co można grzecznie poprosić po zakończeniu sympatycznego pobytu.

  • Aby jednak takiego najemcę znaleźć należy też przygotować solidne ogłoszenie. Najpowszechniejszym dziś medium, z którego potencjalni klienci korzystają jest internet, warto więc zadbać o przygotowanie strony internetowej, prowadzenie profilu na portalu społecznościowym, który również będzie doskonałym narzędziem komunikacyjnym, zarówno z byłymi, jak i przyszłymi najemcami.

Alternatywą dla najmu jest inwestycja w lokal czy nieruchomość mieszkalną o niskim standardzie lub wymagających gruntowego remontu, przeprowadzenie go na własną rękę podnosząc przy okazji standard, a następnie odsprzedanie z zyskiem. Tu jednak również konieczna jest wcześniejsza analiza rynku, by nie okazało się, że nie znajdziemy na nią nabywcy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *