Tynk strukturalny

0 3443

Ściany ze strukturą są doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących nieszablonowe rozwiązania. Są mocnym akcentem we wnętrzu, nadają mu niepowtarzalny charakter. Dzięki tynkom strukturalnym możemy ze ściany zrobić prawdziwe dzieło sztuki. Piękna ściana zdefiniuje i podkreśli styl wystroju wnętrza. Rozwiązań, wzorów i faktur jest na tyle dużo, że nawet jeśli sam pomysł jest coraz popularniejszy, to sposób, w jaki zostanie zastosowany, nadal może być wyjątkowy i niepowtarzalny.

Jakie efekty można uzyskać stosując tynki strukturalne

Tynki strukturalne mają dość grube uziarnienie – ok. 1 mm.  Fakturę powierzchni tworzą zawarte w tynkach wypełniacze: mączka marmurowa, żwirek wapienny itp. Efekty, jakie dzięki nim uzyskujemy, nie wyglądają na atrapę. Tworzą realną fakturę, która może być podkreślona naturalnymi bądź sztucznymi efektami świetlnymi. Dzięki możliwości zastosowania różnych faktur mamy szerokie pole do popisu przy tworzeniu dekoracyjnego wykończenia ścian. Taką ścianę możemy też pomalować wzmacniając efekt.

AlterPhoto/bigstockphoto.com

Rezultat, jaki uzyskamy, zależy od rodzaju tynku, ale też, a może przede wszystkim, od tego, jak wykończymy powierzchnię tynku. Możemy uzyskać strukturę naturalnych nierówności, naśladującą powierzchnie kamienne, takie jak trawertyn, lub groszkowaną z wyraźnymi porami. W tynku możemy tworzyć także dekoracyjne reliefy o różnorodnych formach. Odpowiednio wykończony tynk strukturalny może imitować wiele różnych powierzchni, takich jak marmur a nawet drewno. Jednym z ciekawszych i popularnych ostatnio jest efekt surowej, betonowej ściany.

Najlepsze rezultaty uzyskamy stosując wraz z tynkami odpowiednie podkłady gruntujące, a także przeznaczone do tynków strukturalnych pigmenty, lakiery lub werniksy.

Do jakich powierzchni przeznaczone są tynki strukturalne?

Tynki strukturalne możemy kłaść na prawie wszystkich rodzajach ścian. Odpowiednie będą ściany cementowe, gipsowe, betonowe czy nawet drewniane. W ofercie znajdują się tynki przeznaczone zarówno do ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Powierzchnię przed położeniem tynku należy wyczyścić, odtłuścić i względnie wyrównać. Jednak tynk wewnętrzny nie wymaga idealnie gładkich powierzchni. Jest rozwiązaniem, dzięki któremu możemy zamaskować mankamenty naszych ścian.

Czy tynki strukturalne są drogim rozwiązaniem?

Tynki strukturalne nakładane są na ściany dość grubą warstwą, która wynosi zwykle od 2 do 5 mm. Tynki nakłada się zazwyczaj w dwóch warstwach, dlatego należy przyjąć, że na 1 mkw. zużyjemy ponad pół kilograma produktu. Należy liczyć, że za opakowanie 10 kg tynku strukturalnego zapłacimy średnio 300 zł.

Do nałożenia tynku strukturalnego potrzeba przynajmniej kilku specjalistycznych narzędzi – pacy ze stali nierdzewnej, urządzenia do dokładnego zmieszania masy przed użyciem, a także narzędzi do nadania ścianie odpowiedniej struktury. Samo nakładanie wymaga użycia dużej siły fizycznej. Samodzielne położenie tynków jest dość trudne, ale dla osób z pewnym doświadczeniem możliwe. W przypadku osób niedoświadczonych, aby uniknąć nieprofesjonalnego, szpecącego efektu, bezpieczniej jest skorzystać z usług fachowców. Za położenie 1 mkw. tynku dekoracyjnego zapłacimy nie mniej niż 25 zł, co niestety podnosi koszt dekoracji ściany.

Kładąc na ścianie tynk strukturalny imitujemy często zastosowania o wiele droższych materiałów.  Efekt struktury chcemy uzyskać na jednej ze ścian lub nawet jej fragmencie. Z tego względu sumaryczny koszt takiego przedsięwzięcia nie będzie przytłaczający i warto o takim rozwiązaniu pomyśleć.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *