Stare mieszkania do wynajęcia

0 351

Odziedziczyłeś stare mieszkanie i zastanawiasz się nad jego wynajęciem? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad, dotyczących odpowiedniego przygotowania lokalu, plusów i minusów jego wynajmu oraz sposobów na zachęcenie potencjalnych najemców do jego wynajęcia.

Jak przygotować stare mieszkanie pod wynajem?

Choć kwestie estetyczne są niezwykle istotne, to jednak elementem, który ma kluczowe znaczenie w przypadku wynajmowanych mieszkań, zwłaszcza starej daty, jest ich bezpieczeństwo. Zatem jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań lokatorów warto wyeliminować wszelkie zagrożenia w obrębie lokalu. W tym celu zalecane jest sprawdzenie działania instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej. W przypadku tej drugiej należy rozważyć nawet jej wymianę, zwłaszcza jeśli liczy sobie już dobrych kilkanaście lat. Trzeba mieć na uwadze to, że dawne instalacje elektryczne nie są przystosowane do obsługi dużej liczby urządzeń elektrycznych naraz, dlatego by uniknąć niebezpiecznych spięć i zwarć, warto je jak najszybciej wymienić.

Przed wynajęciem mieszkania warto również zwrócić uwagę na prezencję pomieszczeń najważniejszych z punktu widzenia najemcy, czyli kuchni i łazienki. Warto zainwestować w ich odremontowanie, a także w wyposażenie w dobrej jakości sprzęty. Przed oddaniem mieszkania pod wynajem należy również zadbać o jego czystość i opróżnić je z wszelkich zbędnych szpargałów.

Plusy i minusy wynajmu starych mieszkań

Jak każde rozwiązanie, wynajem starego mieszkania ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwą jego zaletą jest szansa na dodatkowy przychód z tytułu najmu, a im lepszy standard mieszkania, tym wyższa kwota wpływająca co miesiąc na konto. Korzyścią, która płynie z wynajmu, jest również stała opieka wynajmującego nad lokalem, co zwalnia właściciela z konieczności regularnego doglądania mieszkania.

Wynajem starego mieszkania ma również swoje minusy. Z uwagi na wiekowość tego rodzaju lokali, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia w nich różnego rodzaju awarii czy zniszczeń, które z czasem coraz trudniej będzie naprawić. Ponadto właściciel często nie jest w stanie przewidzieć, czy lokatorzy, którym powierza swoją własność, nierzadko o dużej wartości sentymentalnej, są godni zaufania. W takiej sytuacji najlepiej wynająć lokal znajomym lub osobom przez nich poleconym.

Jak zachęcić potencjalnych najemców?

A co zrobić, jeśli trudno znaleźć chętnych na wynajem starego mieszkania? Sposobów na zachęcenie potencjalnych najemców jest kilka. Można zacząć od prześledzenia konkurencji, czyli obejrzenia tego, co mieszkania o podobnym standardzie mają do zaoferowania. Wiedza na ten temat pozwoli wychwycić elementy, których nie posiada nasze mieszkanie, uzupełnić te braki i zwiększyć tym samym atrakcyjność lokalu dla najemcy. Warto też zadbać o detale – czasem wystarczą stylowe zasłony, obrus lub świece zapachowe, by nadać wnętrzu wspaniały klimat, który zaprasza wręcz do zamieszkania. Kwestią, która skutecznie może do tego zachęcić, jest również cena – im niższa, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdą się chętni do wynajmu starego mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *