Stabilizacja na rynku najmu?

0 11

Trudna sytuacja na rynku najmu wydaje się być już przeszłością. Pandemia koronawirusa nie wpływa już tak mocno na decyzje mieszkaniowe Polaków i ponownie da się zauważyć ożywienie w branży. Jednak nadal ceny najmu, szczególnie w Warszawie, notują spadki. Niemniej zdaniem ekspertów to ostatni moment i wkrótce można spodziewać się podwyżek.

Pandemia odcisnęła piętno na wszystkich, którzy zainwestowali w mieszkania na wynajem. Rentowność takiej inwestycji spadała do zaledwie 1,4 procenta, gdy mieszkanie stało puste przez pół roku. Największy spadek cen, o przeszło 10 procent, zanotowano Warszawie, bo tam najwięcej mieszkań nie ma lokatorów. Wysokie koszty życia w stolicy sprawiały, że część najemców zdecydowało się na czas lockdownu wrócić do rodzinnych miejscowości.

fot. alexraths/bigstockphoto.com

Obecnie w większości dużych miast koszty najmu stabilizują się. Widoczny wzrost zanotowano w ostami czasie w Łodzi, gdzie obecnie stawka za najem jest o 6 proc. wyższa niż przed pandemią. Odmrażania gospodarki oraz powrót do nauki stacjonarnej z pewnością pobudzi rynki również w innych miastach. Z raportu Expandera i Rentier.io można wyczytać ile trzeba było zapłacić za wynajem w kwietniu 2021 roku. Najwięcej oczywiście za metr kwadratowy lokalu płaci się w Warszawie – 52 zł. Ponad 40 zł trzeba zapłacić we Wrocławiu oraz Gdańsku, natomiast najtaniej jest obecnie w Toruniu, tylko 30 zł.

Co ciekawe, tak duży spadek kosztów najmu nie zmienił opłacalności względem płacenie rat kredytu. Cały czas to najem wychodzi drożej. Miesięczne raty kredytowe są nawet o 40 procent tańsze niż opłaty za wynajęte mieszkanie. Tak np. jest w Łodzi i Sosnowcu. Wykonując przeliczenia po roku od zakupu mieszkania w Łodzi zaoszczędzimy ponad 5 tys. złotych. Jednak nie wszędzie tak jest – na drugim biegunie znajduje się Kraków. W stolicy Małopolski raty wychodzą drożej niż wynajem, rocznie nawet o 1000 zł więcej. Dla porównania w miesięcznym rozrachunku koszt najmu 40-metrowego mieszkania w Gdańsku wynosi średnio 1758 zł. To samo mieszkania można kupić na kredyt i wówczas miesięczna rata wynosić będzie 1645 zł, co daje 113 zł oszczędności każdego miesiąca.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *