Dużo powierzchni biurowych, niższe czynsze

0 63

Pandemia rozłożyła na łopatki rynek nieruchomości biurowych. Wciąż, jak grzyby po deszczu, powstają nowe budynki, które oferują powierzchnie biurowe do wynajęcia. Niestety, stoją opustoszałe, bo w dobie panującego kryzysu epidemicznego, korporacje i mniejsze firmy przeszły na pracę zdalną. Utrzymanie biura w tej sytuacji wydaje się bezsensownym kosztem, dlatego niewiele z nich się na to decyduje.

Przybywa powierzchni biurowych

Jeden miesiąc wystarczył, by w Polsce pojawiło się aż 32 000 metrów kwadratowych dodatkowej przestrzeni biurowej. Mnóstwo inwestycji wciąż jest realizowanych – tylko po co? Chętnych nie ma, bo przez szalejącego koronawirusa wszyscy pracownicy uciekają na pracę zdalną. Biurowce stoją opustoszałe, a tych kilka wynajętych pomieszczeń nie jest w stanie pokryć kosztów utrzymania budynku. Choć nikt nie mógł tego przewidzieć to trzeba przyznać, że inwestycje w budowę biurowców były wyjątkowo chybione. By utrzymać się jakoś na rynku i przynajmniej nie ponosić strat, właściciele powierzchni biurowych na wynajem kuszą najemców niskimi czynszami. Czy chętnych przybywa?

 

Jakie budynki mają szansę?

Aktualnie, jeśli już ktoś wykazują zainteresowanie najmem powierzchni biurowej, to zazwyczaj wybierają budynki nowoczesne o ładnym designie, z dodatkowymi udogodnieniami. A konkurencja jest naprawdę ogromna, bo w Polsce do użytku oddanych na ten moment zostało niemal 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni biurowej gotowej do najmu! Właściciele budynków muszą się zatem naprawdę nieźle natrudzić, aby ściągnąć najemców właśnie do siebie.

W Warszawie budowa trwa

Niemal połowa całej powierzchni biurowej, która znajduje się w Polsce, należy do Warszawy (około 7 milionów metrów kwadratowych). To naprawdę kolosalna liczba. Co ciekawe, współczynnik pustostanów w stolicy wynosi 11,74%, a jednak w mieście wciąż powstają nowe inwestycje (w trakcie budowy jest około 577 000 metrów kwadratowych biur).

Powierzchnie biurowe nie są już tak pożądane jak przed pandemią. Coraz więcej korporacji przechodzi na tryb pracy zdalnej i okazuje się, że to całkiem dobra opcja, bo obcina koszty utrzymania firmy. I to nieraz olbrzymie koszty. Taka oszczędność raczej skłania firmy ku rezygnacji z biur, niż ku ich wynajmowaniu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *