Rozliczenie podatkowe najmu

0 613

Wynajem mieszkania to popularny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Wiele osób kupuje nieruchomości właśnie z myślą o długoterminowym wynajmowaniu, a chętnych na mieszkanie w dobrej lokalizacji nie brakuje. Ten sposób na lokum szczególnie upodobali sobie studenci, którzy są wiodącą grupą najemców. Najem atrakcyjny jest również dla turystów oraz firm zatrudniających pracowników z zagranicy.

Bez względu na to, komu mieszkanie jest wynajmowane, właściciel musi odprowadzić podatek od takiej działalności. Są dwie opcje opodatkowania – ryczałt i skala podatkowa. Wybraną należy opłacić do końca stycznia. Umowa zawarta z najemcą jest podstawą do otrzymywania opłaty za użytkowanie danego mieszkania. Warto wiedzieć, że czynsz jest zawsze płatny z góry. W umowie powinno być zawarte, co wchodzi w skład lokalu i na jaki czas umowa jest zawierana: terminowo (miesiąc, rok, itp.) czy na czas nieokreślony.

Adiasz/bigstockphoto.com

Dokument ten zobowiązuje właściciela mieszkania do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Przychód z umowy najmu w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych może być rozliczany na podstawie ryczałtu ze wszystkich wykazanych przychodów oraz jako skala podatkowa, która pozwala „wrzucić w koszty” wydatki mieszkaniowe i obniżyć podatek. Gdy właściciel mieszkania dla zapewnienia komfortu lokatorów dokonuje remontu oraz gdy sam płaci czynsz, rachunki oraz raty kredytu hipotecznego, przy skali podatkowej będzie mógł  odliczyć wszystkie koszty od przychodu, a podatek liczony będzie dopiero od uzyskanego dochodu. To sam podatnik wybiera korzystniejszą dla siebie opcję i opłaca należny podatek do fiskusa nie później niż 31 stycznia.

Podatek może być również niższy za sprawą różnych ulg podatkowych. Szczegóły związane z opodatkowaniem najmuj najlepiej skonsultować z księgową, która będzie w stanie wskazać, jaka opcja będzie dogodna w określonej sytuacji oraz jak rozliczyć małżeństwo i kiedy należy opłacić podatek VAT. Kwestie podatkowe branży najmu nieruchomości zmieniają się dynamicznie, dlatego specjalista zagwarantuje nam poprawne rozliczenie się z fiskusem i możliwość bezpiecznego i rzetelnego kontynuowania tego typu działalności.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *