Rosną opłaty za najem mieszkań

0 171

Najem mieszkań to coraz bardziej opłacalne źródło zarobku. Zdecydowanie bardziej opłaca się wynajmować kilkupokojowe mieszkania niż inwestować wolne środki finansowe w lokatę bankową. Nic więc dziwnego, że ostatnie dane wskazują, że ceny mieszkań na wynajem cały czas idą w górę. Podwyżki nie dotyczą tylko turystycznych miejscowości, ale również ośrodków akademickich, w których studenci szukają stancji.

Zgodnie z ostatnimi wynikami w branży nieruchomości najdroższe mieszkania dla studentów znajdują się w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. To właśnie w tych miastach najwięcej osób chce kontynuować naukę po szkole średniej. W porównaniu z ubiegłym rokiem mieszkania dla studentów są droższe o około 5 proc. Niewykluczone, że ceny będą jeszcze wyższe, gdy większość osób dopiero zacznie szukać dogodnego mieszkania. Aktualnie za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba zapłacić blisko 3 tys. zł. O kilkaset złotych mniej jest w Gdańsku. Taniej jest w Poznaniu, gdzie za stancję z dwoma pokojami płaci się niecałe 2 tysiące. Trzypokojowy lokal kosztuje miesięcznie już około 2500 zł, ta cena jest wyższa o prawie 15 proc. niż w 2017 roku. To właśnie mieszkania o większej powierzchni zdrożały najbardziej w największych miasta studenckich.

Mieszkania na wynajem

fot. caesart/bigstockphoto.com

Jedynie we Wrocławiu odnotowano niższe koszty najmu mieszkań niż w ubiegłym roku. Opłata za miesiąc wynajmu jest o około 4 proc. mniejsza. Przyczyną tej sytuacji możne być jednak większa konkurencja na rynku, gdyż stolica Dolnego Śląska zyskała w ostatnich miesiącach aż 10 tys. nowych mieszkań na wynajem. Spadek cen jest zatem możliwy, gdyż liczba studentów z każdym rokiem spada. A wysokie nasycenie rynku sprawia, że właściciele mieszkań będą walczyć o lokatorów lepszymi cenami i wyższą jakością. Jednak taka sytuacja prędko nie nastąpi, bo najem mieszkań jest popularny nie tylko wśród studentów. Ponadto ma wejść w życie nowy program Mieszkanie na Start, który ma zapewniać studentom dopłaty do czynszów i pobudzić inwestorów do budowy budynków z lokalami na wynajem. Termin wprowadzenia nowego programu nie jest jeszcze znany.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *