Remont łazienki w mieszkaniu na wynajem

0 57

Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością przeprowadzania remontów od czasu do czasu. Jednym z poważniejszych i kosztowniejszych jest remont łazienki. Aby przeprowadzić go raz a dobrze, warto się do tego przygotować, a wybrane rozwiązania przemyśleć.

Ogólna zasada dotycząca mieszkań na wynajem jest taka, że przestrzeń powinna być urządzona w sposób możliwie neutralny i uniwersalny, tak aby każdy kolejny najemca mógł niewielkim nakładem pracy i kosztów przystosować ją do swoich wymagań. Oznacza to, że należy zrezygnować z rozwiązań ekstrawaganckich, ostrych form i jaskrawych kolorów. Im bardziej uniwersalna będzie ta przestrzeń, tym większa grupa potencjalnych najemców. Należy pamiętać przy tym, że jeśli zdecydujemy się na materiały z wyższej półki, luksusowe, wówczas cena najmu automatycznie wzrośnie, a grupa docelowa, do której będziemy mogli skierować naszą ofertę, znacznie się zawęzi.

forestpath/bigstockphoto.com

Właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów i mebli pozwoli nawet w najmniejszej łazience zagospodarować każdy centymetr powierzchni. Należy więc zacząć od przemyślenia, gdzie stanie wanna, czy może jednak kabina prysznicowa, gdzie zlew, kaloryfer, czy pralka. Meble łazienkowe dostępne są w wariancie wolnostojącym, albo, podobnie jak w przypadku kuchni, zrobione na wymiar. Drugie wyjście będzie korzystniejsze w przypadku małych łazienek, ponieważ w ten sposób można najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. Od rozmieszczenia toalety, zlewu i kabiny prysznicowej zależeć będzie natomiast poprowadzenie instalacji. A jest to etap prac, od których należy zacząć remont. Kolejną rzeczą jest wybór płytek lub farb. Na rynku dostępne są niezliczone rodzaje, kolory i wzory, jednak należy tu trzymać się zasady uniwersalności i raczej zrezygnować z odważnych rozwiązań.

Remont łazienki może przerażać w zakresie ilości prac, jakie trzeba wykonać oraz kosztów, jakie one pochłoną. Z tego powodu, aby minimalizować wydatki, często wybieramy tańsze kafle czy meble gorszej jakości. Należy mieć na uwadze, że w przypadku wynajmowania mieszkania, szczególnie jeśli jest to najem krótkoterminowy, zarówno łazienka, jak i inne pomieszczenia będą intensywnie eksploatowane. Wybór tańszych materiałów może więc przełożyć się na konieczność wykonywania częstszych remontów, dlatego trzeba znaleźć kompromis w tym zakresie. Z jednej strony lepiej zrezygnować ze słabej jakości, a z drugiej nie wybierać rozwiązań z najwyższej półki, gdyż wpłynie to na podniesienie ceny najmu, co może skończyć się mniejszym zainteresowaniem najemców.

Podejmując decyzję o wyborze materiałów i mebli warto także mieć na uwadze łatwość ich czyszczenia. Sprawdzą się tu więc gładkie powierzchnie, które nie wymagają specjalnych środków do pielęgnacji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *