Wyspa kuchenna

0 436

Wyspa kuchenna to ogólnie mówiąc duża szafka kuchenna, na której znajduje się blat. Służyć ma jako dodatkowe miejsce do przyrządzania, wspólnego gotowania i serwowania potraw. Kuchnia wyposażona w wyspę kuchenną to nowoczesność i funkcjonalność.

Wyspa doskonale nadaje się do dużych kuchni lub otwartych przestrzeni. Skraca ona odległość pomiędzy urządzeniami kuchennymi, a dodatkowo doskonale wydziela strefy w pomieszczeniu. Można ją skomponować z niskim murkiem, ażurową ścianką, dodatkowymi półkami, a także pozostawić po prostu nieobudowaną.

richard_salamander/bigstockphoto.com

Najczęściej spotykamy się z wyspą umiejscowioną w centralnym miejscu pomieszczenia lub wyspą w formie blatu oddzielającego salon od kuchni. Taka forma może dodatkowo służyć jako stół do spożywania posiłków. Inny rodzaj to forma barku; z reguły jest ona długa i wąska z zabudowaną górą i z miejscem do przechowywania rzeczy.

W przypadku najpopularniejszego położenia wyspy, w samym sercu kuchni, często znajdują się na niej sprzęty kuchenne, takie jak kuchenka czy zlew, a także piekarnik czy mikrofalówka. Należy jednak pamiętać, że jeśli na wyspie znajdzie się kuchenka, to trzeba nad nią zainstalować okap. Wyspa na środku spełni się zarówno w kuchni otwartej jak i zamkniętej.

Zaletą wyspy kuchennej jest ułatwienie przygotowywania posiłków i pokonywania odległości. Wyspa to przede wszystkim dodatkowy wielofunkcyjny blat. Na wyspie można na stałe postawić dodatkowe urządzenia bez konieczności chowania ich po każdym użyciu.

Dzięki wyspie kuchnia zyska piękny efekt wizualny, szczególnie, jeśli zostanie ozdobiona odpowiednimi dodatkami i oświetleniem czy podświetleniem. Należy jednak pamiętać, że wyspa będzie królową kuchni i będzie odwracać uwagę i zasłaniać pozostałą część pomieszczenia.

Najbardziej wygodna wyspa powinna mieć wymiary metr na dwa. Dzięki temu da się na niej zmieścić zarówno kuchenkę jak i zlew, a pod nią zmywarkę i piekarnik, dzięki czemu praca w kuchni będzie wygodna i przyjemna. Pod ścianami można wówczas zlokalizować tylko szafki służące magazynowaniu i wolnostojącą lub zabudowaną lodówkę.

Najlepiej powierzyć aranżację kuchni z wyspą projektantowi wnętrz. Dzięki temu nie zagracimy pomieszczenia i zyskamy idealną funkcjonalność oraz zjawiskowy efekt wizualny.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *