Projekt “POZnań – i zamieszkaj”

0 13

Nie każdy posiada odpowiednie zaplecze finansowe, które pozwoli mu na zakup mieszkania. Dużą przeszkodą jest wysoki wkład własny, który teraz jest obowiązkowy przy każdym kredycie hipotecznym. Właśnie z myślą o mniej zamożnych mieszkańcach Poznania powstał program radnych, który ma zapewnić niedrogie lokale mieszkalne na wynajem, znacznie tańsze od tych dostępnych na rynku komercyjnym. Warunkiem jest wybudowanie nowego budynku mieszkalnego oraz znalezienie chętnych na najem długoterminowy za niższą stawkę, którzy osiągają niewielki dochód.

Beneficjatami programu “POZnań – i zamieszkaj”, będącego miejską inicjatywą tamtejszych radnych, mają być osoby lub rodziny o niskich zarobkach, które nie są właścicielami żadnej nieruchomości. Za realizację tego miejskiego projektu odpowiada Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Co ważne, program nie jest skierowany tylko do osób zameldowanych w Poznaniu, ale także do tych, którzy planują przeprowadzić się do stolicy Wielkopolski, ale wysokie ceny najmu im to uniemożliwiają.

Nowe mieszkania w Poznaniu mają powstać ze środków funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego, którego celem jest budowa nowych mieszkań socjalnych i komunalnych. Zapotrzebowanie na takie lokale nadal jest wysokie i większość gmin nie posiada wystraczającego zaplecza tego typu nieruchomości. Kryterium dochodowe bywa różne w poszczególnych miastach. W Poznaniu, aby ubiegać się o mieszkania socjalne lub skorzystać z nowego programu nie można przekroczyć dochodu dla jednej osoby między 2,1 tys. zł a 4319,65 zł. W przypadku gospodarstw dwuosobowych limit wspólnego dochody wynosi 6779 zł miesięcznie. W przypadku większych gospodarstw próg dochodowy odpowiednio rośnie. Warto zaznaczyć, że dochód oblicza się poprzez pomniejszenie przychodów o podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenia społeczne oraz alimenty. Poznańskie wymogi nie są bardzo niskie, dlatego dają szanse osobom nawet o średnich zarobkach wnioskować o wsparcie urzędu miasta.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *