Kamienica w Warszawie – czy to dobra inwestycja?

0 35

Warszawskie kamienice – podupadające budynki, z odchodzącym tynkiem i zaniedbaną klatką schodową. Tak wielu osobom mogą się one kojarzyć. Nic dziwnego, dużo owych kamienic faktycznie jest zaniedbanych. Jednak spora część warszawskich kamienic to budowle zabytkowe, zadbane i urzekające niecodzienną architekturą. Mieszkanie w takim miejscu to luksus. Pojawia się zatem pytanie – czy zakup lokalu w kamienicy to dobra inwestycja? To zależy.

Kamienica – o czym dokładnie mowa?

Nie każdy stary blok można zakwalifikować jako kamienicę. Nazwać tak można bowiem budynki posiadające przynajmniej jedno piętro. Co ważne, są one zazwyczaj ze sobą połączone w ciąg, tworząc zwartą zabudowę. Dominującymi materiałami, z których stawiane były kamienice to cegła i kamień. Budynki te charakteryzują się również tym, że na piętrach są lokale mieszkalne a na parterze – usługowe. Większość kamienic jest dość wiekowych, gdyż najchętniej stawiano w okresie między późnym średniowieczem a połową XX wieku. Najmłodsze z nich mają już ponad pół wieku.

JulietPhotography/bigstockphoto.com

Historia warszawskich kamienic

W stolicy Polski zadbane kamienice spotkać można głównie w starszych dzielnicach. Wojny na początku XX wieku niestety mocno naruszyły architekturę Warszawy. Z szacunków wynika, że zniszczone wówczas zostało ponad 70% zabudowy mieszkalnej. Jedynie nieliczne kamienice z okresu przedwojennego przetrwały niespokojne lata. Ci, którzy chcieliby teraz nacieszyć oko tymi zabytkowymi budynkami powinni odwiedzić Śródmieście, Pragę Północ, Mokotów, Żoliborz albo Ochotę. Muszą mieć jednak świadomość, że przepiękne kamienice na starówce, choć wpisane zostały na listę UNESCO, pochodzą z lat 1947-1953, a nie z okresu pomiędzy XV-XIX wiekiem, jak pierwotnie. Po wojnie musiały one bowiem zostać poddane rekonstrukcji. Teraz jednak cieszą oczy mieszkańców i turystów. Stanowią ważny element warszawskiej architektury miasta.

Co wyróżnia kamienicę?

Kamienice objęte są ochroną konserwatora zabytków – są zatem zadbane i odnawiane co jakiś czas. Wiele z tych budynków posiada nazwy, tworzone od imion i nazwisk ich właścicieli. Jeśli nazwisko posiadacza kamienicy jest znane – lokale, które się w niej znajdują również są bardziej kosztowne. Co ciekawe, na parterze w takich budynkach często znajdują się luksusowe kawiarnie, restauracje czy butiki. Podnosi to prestiż całej kamienicy. Nie da się również ukryć, że mieszkanie w kamienicy ma swoje uroki – wspaniały klimat, duża przestrzeń, doskonała lokalizacja, rewelacyjna akustyka czy też po prostu wysoki standard, o który dba nie tylko właściciel mieszkania, ale również wspomniany konserwator zabytków.

Czy opłaca się kupić lokal w kamienicy?

Inwestycja w mieszkanie w kamienicy to może, ale nie musi być doskonała inwestycja. Niewiele lokali w warszawskich kamienicach stoi pustych, a to dlatego, że w stolicy mieszka wiele gwiazd, biznesmenów oraz ważnych osobistości – osób, które stać na zakup albo wynajem tak drogiego mieszkania. Lokal w kamienicy może być też doskonałym pomysłem na wynajem krótkoterminowy. Turyści chętnie najmują miejsca położone w ścisłym centrum miasta. Warto jednak pomyśleć również o minusach takiej inwestycji, do których zaliczyć można chociażby często niejasną sytuację prawną takich lokali, obowiązkowy nadzór konserwatorski albo zwyczajny brak parkingu (co jest ogromnym minusem, szczególnie dla osób, które chciałyby wynająć taki lokal na dłuższy okres czasu).

Kamienice w Warszawie mają swój nieodparty urok. Jednak, by zainwestować w mieszkanie w takim budynku, warto poznać wszystkie plusy, ale również minusy takiej inwestycji. Wszystko zależy również od planów związanych z danym lokalem – czy ma to być lokal usługowy, czy mieszkalny? Na lokale usługowe z pewnością chętnych nie będzie brakowało – centrum miasta to bardzo pożądana lokalizacja dla wielu restauracji, kawiarni czy luksusowych butików.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *