Prawa lokatora w wynajmowanym mieszkaniu

32 36778

Decydując się na wynajem mieszkania, warto wcześniej zapoznać się prawami i obowiązkami lokatorów, którym oddamy mieszkanie w użytkowanie. Pozwoli to uniknąć wielu przykrych niespodzianek i da jasny ogląd sytuacji, kto jest za co odpowiedzialny w tym zobowiązaniu. Szczególnie jest to ważne, bo panuje opinia, że polskie prawo chroni najemcę, a nie właściciela nieruchomości. Warto uważnie wybrać osoby, którym chcemy wynająć swoje mieszkanie, bo może to wiązać się z różnymi konsekwencjami dla obu stron.

Konieczne jest sporządzenie odpowiedniej umowy najmu, w której określa się stan techniczny poszczególnych elementów wyposażenia mieszkania oraz posiadaną własność. Umowa reguluje prawa i obowiązki obu stron. W umowie należy też określić, kto ponosi koszty naprawy, wymiany etc. Należy w niej również uściślić takie sprawy, jak warunki wypowiedzenia mieszkania, kaucję i inne zasady związane z wynajmem takie jak m.in. czas umowy oraz zasady postępowania w wypadku niedotrzymania warunków przez obie strony. Umowę najmu reguluje Kodeks cywilny i dodatkowo: Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

 

Prawa lokatora

 

Jakie są główne prawa lokatorów w wynajmowanym mieszkaniu?

 

  • Lokator (zwany też najemcą) ma prawo wypowiedzieć umowę bez zachowania wcześniej ustalonego czasu, jeśli wady mieszkania zagrażają jego zdrowiu lub życiu. Jeśli umowa zawarta między lokatorem a właścicielem tego nie uszczegółowia, to lokator może część lub całość mieszkania oddać do bezpłatnego użytkowania lub podnająć innej osobie.

 

  • Osoba, która wynajmuje mieszkanie ma prawo żądać obniżenia czynszu, jeżeli mieszkanie ma wady, które uniemożliwiają jego użytkowanie, ograniczają jego przydatność (np. brak ciepłej wody lub ogrzewania), może on wtedy wypowiedzieć umowę bez zachowania wcześniej ustalonego czasu. Jeśli podczas wynajmowania wymagana jest jakaś istotna naprawa, bez której trudne/niemożliwe jest normalne użytkowanie mieszkania, lokator ma prawo wyznaczyć wynajmującemu termin naprawy, jeśli ten się z tego nie wywiąże, to lokator może dokonać napraw na jego koszt.

 

  • Właściciel mieszkania może wejść do niego jedynie za zgodą mieszkających tam osób, jeśli musi dokonać koniecznych napraw, to również w porozumieniu z nimi. Jeśli umowa tego nie reguluje, w wynajmowanej nieruchomości mogą czasowo przebywać inne osoby. Najemca ma też prawo do zgłaszania sporów do Komisji ds. prywatnego najmu lokali mieszkalnych (PRTB) bez ponoszenia kosztów.

 

 

  • Co, jeśli w najgorszym razie, lokator zalega z czynszem, zakłóca porządek lub nie chce w dobrowolny sposób opuścić mieszkania? W takim wypadku wynajmujący może mieć poważny problem, bo eksmisja możliwa jest dopiero po wyroku sądowym. Komornik może przeprowadzić eksmisję tylko, gdy lokator będzie miał się gdzie przeprowadzić lub wskaże mu lokal zastępczy. Szczególnie objęte ochroną są kobiety w ciąży, osoby bezrobotne, osoby chore i niepełnosprawne. Jasne jest więc, że najlepsze w takiej sytuacji jest polubowne załatwienie sprawy.

 

Jak widać jedną z najważniejszych rzeczy przy wynajmie mieszkania jest dobór odpowiednich odpowiedzialnych osób i sporządzenie właściwej umowy regulującej najbardziej istotne kwestie.

Podobne artykuły

32 komentarze

  1. GRAŻYNA 3 listopada 2016 o 15:05

    Mieszkam z wnuczką i jej dzieckiem. Wnuczka jest bardzo konfliktowa , arogancka i lubi nadużywać alkoholu. Ja jako główny lokator /mam 64 lata/ nie “mam nic do powiedzenia”. Ostatnio sprowadziła brata swojego /mojego 20 letniego wnuka/, który nie jest zameldowany – wraz z dziewczyną, która ma 17 lat i jest w ciąży bo tak zdecydowała moja wnuczka bez moje wiedzy. Nie mam chwili spokoju, ani nie mogę wypocząć po pracy. Jest zaczepna trzaska meblami i czym się da, sprowadza wiecznie koleżanki i prowadzi nocne życie, bo całe dni śpi.Dziecku poświęca b. mało czasu, bo koleżanki są ważniejsze i wszystko inne.Jej partner też mieszka wbrew mojej woli. Jak się pozbyć tej piekielnej sytuacji. Potrzebuję spokoju, a od tylu lat ja się z nimi borykam.Ja już dłużej nie wytrzymam z tą toksyczną atmosfera i tymi ludźmi, którzy mnie otaczają wbrew mojej woli – myślę o najgorszym.Proszę mi pomóc.

    • anna 16 listopada 2016 o 23:32

      Prosze o kontakt 733500246

  2. klaudia 3 stycznia 2017 o 01:58

    Wynajelam mieszkanie po 2tygodniach okazało się że w mieszkaniu są pluskwy po szczegółowym posprzątanu mieszkania i inne robaki.W raz z partnerem jesteśmy pogryzieni nogi ręce Po poinformowaniu właściciela stwierdził że poprzedni lokator pracował w lesie i zwozil szyszki i inne rzeczy do domu.Nie poinformował nas o tym na samym poczatku.czy może zadać dezynfwkcji mieszkania na koszt właściciela? W najgorszym razie rozwiązać umowę mimo że podpisało się ja na rok czasu a minął zaledwie miesiąc. I czy musi nam oddać wplacona kaucję na samym poczatku proszę o jak najszybsza odpowiedź z góry dziękuję

  3. tadeusz 26 stycznia 2017 o 17:54

    przyjedz do nas

  4. MG 31 stycznia 2017 o 22:04

    Witam. Mam problem i prosze o szybka rade. Wynajmuje mieszkanie od ponad roku. Z wlascicielem umowilismy sie na platnosc czynszu do 10-tego kazdego miesiaca. Jednak nagle dostalam telefon od zony wlasciciela ze mam placic od tego miesiaca 1-go. Dzwonila 6 dni przed poczatkiem miesiaca. Moze tak zrobic? Czy jest jakis czas na wczesniejsze poinformowanie najemcy? Prosze o odpowiedz

    • Aleksandra 13 października 2019 o 08:46

      Jeśli umowa określa termin zapłaty, to właściciel nie może żądać na niekorzyść najemcy zmiany tego terminu

  5. Agnieszka 10 lutego 2017 o 20:56

    Pytanie o prawo lokatora
    Wlasciciel kamienicy zaklada nam ogrzewanie gazowe (5 pieter) na pytanie o podliczniki odpowiedzial ze bedzie ogolny licznik w piwnicy i rozliczy na metry kwadratowe kazdego mieszkania. Uwazam ze to niesprawiedliwe bo ja np. jestem cale dnie w pracy. Czy to zgodne z prawem? Czy mam prawo sama sobie kupic podlicznik?

  6. Agnieszka 15 lutego 2017 o 16:10

    Witam. Moja córka od 5 miesięcy wynajmuje mieszkanie z koleżanką i jej bratem. Okazuje się że koleżanka to brudas a jej brat uzależniony od gier komputerowych , po nocach gra i krzyczy nie dając spać. Corka chce się wyprowadzić ale właściciel straszy ją sądem( najemcą jest koleżanka córka jest tylko wpisana jako lokator). Oprócz tego w córki pokoju wyszła wilgoć właściciel żąda malowania ponieważ obarczyl winą za wilgoć córkę. Co w tej sytuacji robić?

    • mellon 5 października 2019 o 11:01

      Pani Agnieszko, proszę się przyjrzeć umowie. Nikt niczego nikomu nie musi płacić, dopóki nie powstanie taki obowiązek, a w tym przypadku źródłem obowiązku jest umowa. Na pierwszej stronie powinno być napisane, między jakimi stronami zawarta jest umowa, jeśli nie ma tam Pani córki tylko jej koleżanka, to trudno w ogóle mówić, że Pani córka w ogóle musi coś komuś płacić. Jedyne ryzyko jest takie, że jeśli przestanie płacić, to koleżanka podpisze z właścicielem aneks do umowy, że córka nie ma już prawa tam mieszkać, ale skoro i tak nie chce, to to nie jest żaden problem. Zatem córka może się wyprowadzić bez żadnych przeszkód. Jedyny problem może być wtedy, jeśli wilgoć w pokoju rzeczywiście jest jej winą i właściciel to udowodni, wtedy córka będzie musiała ponieść koszty koniecznych napraw, ale to jest zupełnie naturalne, że jak się komuś coś zniszczy, to się za to płaci, niezależnie czy się ma z nim jakąś umowę. Proszę się więc zastanowić, czy faktycznie córka nie miała nic wspólnego z tą wilgocią. Za samo wyprowadzenie i niepłacenie w takiej sytuacji sądem można jedynie postraszyć, nic więcej.

  7. Dominika 30 sierpnia 2017 o 19:40

    Witam wynajmuje mieszkanie a właściciel lokalu wielokrotnie wchodził do mieszkania informując mnie dopiero po wejściu do domu bez mojej wiedzy i obecności usprawiedliwiajac że musiał coś sprawdzić obecnie mieszkanie wymaga remontu i właściciel twierdzi że najlepiej będzie jeśli budwlaniec będzie miał ciągle dostęp do mieszkania nawet kiedy mnie nie będzie ,czy ma prawo do decydowania jeśli ją tam żyje i są tam moje życie a ja nie wyrażam zgody pokaż kolejny ?

    • mellon 5 października 2019 o 11:16

      Pani Dominiko, jest to przestępstwo naruszenia miru domowego, trzeba je udokumentować i zgłosić na policję.

  8. Marian 6 października 2017 o 22:18

    Witam! Teraz mieszkam ako Najemca w mieszkaniu, w ktorym nie pracuje lodowka, niema wifi, tylko po jednej zarowce w pokojach. Szukalem mieszkanie prez internet i wczesniej, Lozko mi nie pasuje ze wzgledu na zly matrac. dokonalem wplaty na konto Wynajmujacego bo szykalem mieszkanie przez internet. Mysle ze Wlasciciel nie chce nic poprawiac. Czy istnieje mozliwosc dokonania powrotu kosztow pobranych przez Wlasciciela?

    • mellon 5 października 2019 o 11:30

      Panie Marianie, płacenie komuś bez obowiązku to działalność charytatywna, a zakładam że nie o to chodzi przy wynajmowaniu mieszkania. Dlatego płacić należy najwcześniej w momencie podpisania umowy. W przypadku najmu integralną częścią umowy powinien być protokół zdawczo-odbiorczy, w którym Pan poświadcza, że zapoznał się ze stanem lokalu i jego wyposażenia i je akceptuje. A Pan nie powinien czegoś takiego podpisać bez uprzedniego obejrzenia mieszkania. Jeśli by Pan podpisał, że w mieszkaniu jest sprawna lodówka i dobry materac, a okazałoby się później że nie do końca tak jest, to Pana obciążają koszty naprawy lub wymiany, bo to Pan je użytkował w czasie kiedy się zepsuły. Umowa z jednej strony chroni Pana, bo wynajmujący nie może Panu wtargnąć do mieszkania, ale z drugiej strony w związku z tym jest Pan odpowiedzialny za to, co w mieszkaniu się dzieje (z wyjątkiem rzeczy wyszczególnionych w ustawie o ochronie lokatorów, ale one dotyczą raczej instalacji zintegrowanych z budynkiem, do których łóżko czy lodówka się nie zaliczają).

  9. Marta 4 listopada 2017 o 05:15

    W mieszkaniu ktoś wynajmuje od dwóch tygodni w jednym z pokoju są przebicia w gniadkach. Wcześniej z nich nie korzystałam ponieważ nie miałam takiej potrzeby. Wczoraj postanowiliśmy z mężem podłączyć telewizor i dekoder. Strzeliły iskry i okazało się że dekoder i telewizor są spalone. Wynajmujący powiedział że nie ma czasu teraz szukać elektryka i nie zwróci kosztów naprawy sprzętów. Czy ma takie prawo?

  10. Grażyna 11 stycznia 2018 o 13:05

    umowa wynajmu mieszkania po śmierci właściciela. Umowa oczywiście byla na czas nieokreślony umowa powinna być napisane od nowa czy dalej jest aktualna właściciel nie żyje już 5 lat. A lokator nie płaci za nic i nie przebywa w lokalu..

  11. Janina 16 marca 2018 o 10:16

    Witam. Czy zażądca kamieni ma prawo zmusić lokatora-(wynajmujacego mieszkanie) do używania ciepłej wody z PEC?

    • Monika 24 lutego 2020 o 14:36

      Witam. Wynajmuje mieszkanie z partnerem. On jest glownym najemcą ale ja rowniez wraz z corka jestesmy wpisane jako mieszkajace. Oplaty mamy podzielone ja place 860zl za siebie i corke on za siebie 440zl. Doszlo miedzy nami do konfliktu i dal mi 30dni na to zebym sie wyniosla bo inaczej zlozy pozew o eksmisje albo sam mnie wyrzuci! Jetem na skraju wytzymalosci psychicznej. Czy ma do tego prawo jezeli nie mam zaleglosci w opłatach i nie ma zadnych onnych racjonalnych podstaw do tego zeby mnie wyrzucic?

  12. Bietka 13 sierpnia 2018 o 00:17

    Wynajmuje mieszkanie w kamienicy od 3 miesięcy 5 dni temu doszło do zalania pokoi przez warunki atmosferyczne.mieszkanie znajduje się w suterynie . Woda dostala sie do szafy z zewnątrz niszczylo nam się sporo rzeczy. Mieszkanie wymaga wymiany podlogi. Czy mozrmy żądać od właściciela pokrycia kosztów strat zaistniałych w związku z zalaniem mieszkania. Co w tej sytuacji namy zrobić. Proszę o poradę.

  13. Krzysia 19 września 2018 o 16:37

    Mam pytanie.
    Mój mąż dwa miesiące temu wyrzucił mnie z domu. Teraz mieszkam w wynajętym mieszkaniu. Od jakuegoś czasu mnie nachodzi I chce abym go wpuściła do tego mieszkania. Czy musze to zrobić ? Czy on ma prawo przebywać w tym mieszkaniu? Ja sobie nie życze tego.

    • mellon 5 października 2019 o 11:34

      Jeśli ma Pani podpisaną umowę najmu, to nikt z wyjątkiem osób uprawnionych do tego w tej umowie nie może przebywać w mieszkaniu bez Pani zgody, nawet właściciel (choć jemu jest Pani zobowiązana to umożliwić, jeśli wymaga tego dobro mieszkania).

  14. anna 6 grudnia 2018 o 14:17

    Wynajelam z mezem mieszkanie. Umowa najmu jest na meza wyprowadzilam sie teraz chce wrocic bo niemam gdzie mieszkac z dziecmi maz pracuje za granica czy mam prawo wejsc do mieszkania z dziecmi jak go niema.dzieci sa wspolne

    • mellon 5 października 2019 o 11:40

      Jeśli w umowie Pani i dzieci jesteście wyszczególnieni jako uprawnieni do zamieszkiwania w lokalu, a umowa w dalszym ciągu obowiązuje, to ma Pani prawo wrócić do mieszkania. Nie jestem jednak pewien, czy Pani mąż ma jakikolwiek obowiązek prawny informować Panią o zmianach w umowie. Dlatego radziłbym, żeby takie zmiany przeprowadzać w porozumieniu z nim.

  15. Daniel 25 kwietnia 2019 o 09:16

    Witam mam pytanko,mieszkanie wynajmujemy od 6 lat i obok na posesji został postawiony budynek na wynajem . w tym budynku zostało wynajęte pomieszczenie z karmą i akcesoriami dla zwierząt i właścicielka doszła do wniosku ze zrobi im parking dla klijentów sklepu i mam pytanko czy my jako lokatorzy możemy tam parkować samochody bo nie mamy własnego parkingu tylko stawiamy auta w piachu i kamieniach i przez te kamienie syn w BMW zobie zniszczył felgi warte 1500 zł albo i więcej i co mam teras obić z tym problemem a umowę wynajmu mamy bezterminowo

  16. Paulina 16 listopada 2019 o 01:41

    Witam mam problem z właścicielem domu który wchodzi kiedy mu się podoba i o której chce.
    Zabrania mi przyjmowania gości pomimo że nie ma tego w umowie…
    Okres wypowiedzenia mam 2miesiace
    Ale myślę że nie pójdzie na wcześniejsze rozwiązanie umowy
    Co mogę zrobić w takiej sytuacji

  17. becia 1 grudnia 2019 o 14:13

    wynajmuje mieszkanie od roku.dopiero teraz wyszlo na jaw ze w mieszkaniu sa zameldowane osoby trzecie.policja szuka tej osoby komornik tez.przychodza do mnie a ja musze sie tlumaczyc ze ja to ja a nie osoba poszukiwana.wlasciciel nas nie poinformowal ze ktos jast zameldowany a wizyty policji i komornika sa dla mnie niezreczne jakie jest moje prawo moge zerwac umowe bez konsekwencji straty kaucji?

  18. Piotr 17 grudnia 2019 o 00:03

    Witam.Potrzebuje porady co mam zrobić z siasiadem ktory razem ze swoja współpracpwnicą ktora ma razem 4 lokale w ktorych ma bioro jak minie 22 uprzykrzaja mi zycie,trzaskaja drzwiami,szoruja meblami itd nawet w sobote i niedziele a z grzecznych próśb nic sobie nie robia i tlumacza zamyka drzwi lekko lub ze on tu pracuje a ja jako osoba niepelnosprawna codziennie budze sie w nocy i poluje na nich by zwrucic im grzecznie uwagę ale nic to nie daje…prpsze o jakąś porade bo wydaje mi sie ze biora pracuja od ktorejs godziny do którejś a tym bardziej nie w nocy w taki sposob ze innym nie daje sie spokoju nawet w nocy.Pozdrawiam

  19. Monika 24 lutego 2020 o 14:28

    Witam. Wynajmuje z partnerem mieszkanie. Na umowie widnieje on jako glowny najemca ale ja wraz z córką jestesmy wpisane jako zamieszkujace. Oplaty mamy podzielone. Ja place za siebie i corke 860zl a on za siebie 440 . Do oplat za prad sie nie doklada. Jestesmy w konflikcie i dal mi 30 dni na wyprowadzenie sie ! Czy ma do tego prawo jezeli nie mam zadnych zaleglosci w platnosciach ? Proszę o odpowiedz i jakas rade bo psychicznie juz nie wytrzymuje.

  20. Joanna 31 maja 2020 o 08:07

    Witam serdecznie czy może mi ktoś pomóc? Mam taki problem. Razem z narzeczonym kupiliśmy mieszkanie i chcemy się wyprowadzić z wynajmowanego lokalu. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i w porozumieniu z właścicielem napisaliśmy wypowiedzenie najmu i zgodził się, żebyśmy mogli wyprowadzić się przed upływem okresu wypowiedzenia jeśli znajdziemy kogoś na saoje miejsce. Znaleźliśmy fajną parę i właściciel po rozmowie z nimi zgodził się na nich. Jednak powiedział nam, że jeśli oni podpiszą umowę od 1 czerwca to on daje im 2 tygodnie na urządzenie się w mieszkaniu a ja mam zapłacić za nich to pół miesiąca. Czy on może mi tak kazać? Nie stać mnie na płacenie kredytu, który zaciągnęliśmy na zakup swojego kąta i dodatkowo opłacać 2 mieszkań.

  21. Sandra 10 września 2020 o 22:40

    Witam. Mam pytanie. Czy jeśli mam okres miesięczny w tej chwili wypowiedzenia umowy najmu, gdzie podałam konkretnie datę i czas, kiedy się wyniosę z pokoju, czy wynajmujący mi mieszkanie może w tym czasie pokazywać pokój innym potencjalnym najemcom? Mowa tu o tym, że jeszcze mieszkam w tym lokalu, mam tam swoje rzeczy jak komputer i reszta i nie chce temu pokazywać kompletnie obcej osobie z ulicy, bo ta przyszła sobie zobaczyć pokój. Umowa obowiązuje do końca miesiąca przecież.
    Ponadto właściciel Stwierdził, że skoro nie chce udostępnić lokalu w celu zobaczenia go przez osoby trzecie, to jest to wysoce podejrzane i pewnie nie użytkuję go poprawnie, więc zapowiedział wizytę kontrolną stanu technicznego pokoju. Czy w ogóle może takie coś robić, gdy powodem jest brak zgody na wprowadzenie jego “gościa” w pokój, który zajmuję? Nic w umowie nie ma na temat tego, że mam poszukiwać na swoje miejsce kogoś innego czy też, że właściciel może w okresie wypowiedzenia przyprowadzać kolejne osoby. Tu chodzi o prywatność przecież.

  22. adrian 1 listopada 2020 o 20:17

    Witam. Przy podpisaniu umowy właścicielka mieszkania obiecała wymianę mebli w kuchni w ciągu 2 tygodniu, mija już prawie miesiąc i w kuchni jak było tak jest nadal. Wysłałem maila z zapytaniem, cytuje “Piszę z zapytaniem co dalej z kuchnią, przy podpisaniu umowy powiedziała Pani że w październiku będzie „lekki remont” przez co rozumiałem że zostaną wymienione meble w kuchni. Mamy koniec miesiąca a w kuchni nic się nie zmieniło.”. Jej odpowiedz ” Wymianę mebli w kuchni planuję, ale na przeszkodzie stanęła epidemia. Muszę nieco odłożyć w czasie.” moje pytanie brzmi:
    Czy właścicielka może wykręcać się Covidem? czy to nie jest naruszenie naszej umowy słownej, co jednak potem potwierdza w mailu? czy moge narzucić właścicielke konkretny termin wymiany mebli i jeśli sie nie wywiąże zerwać umowe?

  23. Elzbidta 9 listopada 2020 o 14:47

    Wynajmuje mieszkanie w domku jest 3 lokatorów właściciel podłączył centralne ogrzewanie z korytarza do mojego mieszkania i każe nam palić w piecu nie ponosząc żadnych kosztów jako właściciel mieszkania nadmieniam że korytarz jest większy niż mieszkanieczy ma prawo

  24. W kłopocie… 13 listopada 2020 o 17:07

    Witam mam pytanie i potrzebuje szybkiej odpowiedzi… Wynajmuje dom na wsi właścicielka powiedziała że mam pierdolnik w domu chodź było posprzątane podkreślę gdy się wprowadzałam był upierdzielony dom w umowie mam że może mi dać ostrzeżenie i wypowiedzenie za to że jej coś się nie spodoba… Sprzedaje dom ale podpisała że mną umowę jeszcze na rok.. chodź mówiłam że mam chore dzieci i nie chce żeby mi opcy przychodzili chwilowo to ta mnie można powiedzieć zmusiła żebym pokazała dom dla potencjalnych kupców po obejzeniu przyszła powiedziała że mam nieposprzątane nikt nic nie może dobrze obejzec na podwórku jest bałagan który tak naprawdę sami mieli posprzątać ale to jest słowo przecieku słowie nie wiem co mam robić mam dwoje dzieci pracuje a ta (tak wywnioskowałam) że chce nas się pozbyć bez oddawania zaliczki i zrobienie ze mnie brudasa jakie mam prawo w sprzeciwieniu się wypowiedzeniu lokalu bez ogarniania jej zaniedbań przed domem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *