Mieszkania z górnej półki na wynajem

0 207

Mieszkania na wynajem nie kojarzą się już tylko z lokalami urządzanymi możliwie tanim kosztem, do których można wstawić nawet stare, podniszczone meble, bo chętni i tak się znajdą. Segment mieszkań premium na wynajem jest nadal niszowy, ale zyskuje na popularności.

W serwisach z ofertami najmu spotyka się ogłoszenia luksusowych apartamentów, których czynsze najmu wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych za miesiąc. Ich grupą docelową są osoby zamożne (np. celebryci, biznesmeni), które z racji wykonywanej pracy i trybu życia muszą dość często zmieniać miejsce pobytu, a nie chcą przy tym rezygnować z najwyższego poziomu komfortu.

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Czym takie lokale się charakteryzują? Apartamenty premium cechują się przede wszystkim dużą ilością przestrzeni i najwyższą jakością materiałów wykończeniowych. W odróżnieniu od mieszkań z segmentu popularnego, tu nie chodzi o oszczędność. Mieszkania luksusowe nie ograniczają się też do podstawowych funkcji, gdyż jest w nich wystarczająco dużo miejsca, by zapewnić dodatkowe udogodnienia.

Segment premium charakteryzuje się z reguły doskonałą lokalizacją – często w okolicy, która jest szczególnie atrakcyjna wizualnie, np. nad morzem, tuż przy parku czy w otoczeniu zabytków. Architekci starają się, by te walory wyeksponować i niejako wpisać w charakter samego mieszkania. Dlatego projektują duże przeszklenia, wysokie okna i przestrzenne tarasy, z których bez przeszkód można podziwiać panoramę okolicy. Najlepsze widoki są oczywiście z najwyższych pięter – dlatego to tam umieszcza się luksusowe penthouse’y, które są zwykle największymi i najdroższymi mieszkaniami w całym budynku.

Apartament z prawdziwego zdarzenia (należy tu podkreślić, że w niektórych ofertach słowo „apartament” bywa używane nieco na wyrost na określenie mieszkania o trochę wyższym standardzie niż przeciętny) charakteryzuje się także sporym metrażem. Niekiedy jako dolną granicę przyjmuje się 100 mkw., choć jeśli mamy do czynienia z luksusowo urządzonym lokalem przeznaczonym z założenia dla jednej, dwóch osób, można tę granicę obniżyć do ok. 60-70 mkw. Jednak na tej powierzchni powinno się znaleźć miejsce nie tylko na to, co niezbędne, lecz także na dodatkowe funkcje i pomieszczenia, które nie są standardem w segmencie popularnym. Nie jest zatem „apartamentem” kawalerka o powierzchni 30 mkw.

Nawet lokal dla singla jest wyposażony w osobną sypialnię i salon, często także w garderobę. W apartamentach nieraz urządza się więcej niż jedną łazienkę, np. jedną ogólnodostępną, a drugą prywatną. Przy tym łazienka nie jest, jak to najczęściej bywa w blokach, maleńkim pomieszczeniem, w którym trudno zmieścić wannę – wręcz przeciwnie, jest to już zwykle pokój kąpielowy, w którym można urządzić prawdziwe domowe spa. W apartamentach zdarzają się też osobne pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, pokoje kinowe czy piwniczki na wino.

Jeśli chodzi o wykończenie wnętrza, stosuje się materiały najwyższej klasy – drewno szlachetne, marmur, naturalny kamień. Meble są często designerskie lub wykonane na zamówienie. W luksusowych wnętrzach można też trafić na nietypowe, unikalne elementy, takie jak zabytkowy kominek, mozaika na podłodze, malowidło na ścianie, rzeźba współczesnego artysty czy nawet… drzewo wyrastające z podłogi i wkomponowane w wystrój.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *