Remont mieszkania – kolejność ma znaczenie

0 114

Nawet przy niewielkim remoncie czy odświeżeniu mieszkania warto wcześniej zaplanować prace i pomyśleć o ich kolejności. Dzięki temu unikniemy przestojów i nie zepsujemy tego, co już zdążyliśmy zrobić.

Projektowanie i planowanie

Jeśli zamierzamy znacząco ingerować w wygląd i układ wnętrza, potrzebny będzie projekt. Można go zamówić u architekta wnętrz albo skorzystać z usług firmy specjalizującej się w urządzaniu wnętrz danego typu, np. producenta kuchni na wymiar czy wyposażenia łazienek. Niekiedy mamy możliwość skorzystania z darmowego planera, ale tu należy pamiętać o dokładnym wymierzeniu pomieszczenia i poprawnym wprowadzeniu wymiarów do programu. Warto też skorzystać z usług konsultantów, którzy sprawdzą, czy w naszym projekcie nie ma błędów i ewentualnie podpowiedzą rozwiązania.

axelbueckert/bigstockphoto.com

Może się okazać, że na niektóre prace (zwłaszcza ingerujące w wygląd budynku albo uciążliwe dla innych mieszkańców) potrzebujemy zgody spółdzielni bądź wspólnoty. Dlatego najpierw przestudiujmy uważnie wszelkie regulaminy i zasady i uzyskajmy wszystkie niezbędne zgody – żeby po tym, jak już kupiliśmy materiały i zarezerwowaliśmy terminy u fachowców, nie okazało się, że ktoś zgłasza zastrzeżenia i prac nie da się jednak przeprowadzić.

Na tym etapie także szacujemy koszty prac, by nas nie zaskoczyły już w trakcie. Jednak zawsze liczmy się z tym, że coś wyjdzie drożej, więc warto zostawić sobie pewną rezerwę finansową.

Weźmy też pod uwagę, że z niektórymi fachowcami trzeba się umawiać z dużym wyprzedzeniem, bo mają terminy zarezerwowane na kilka tygodni, a nawet miesięcy naprzód. To samo jest z dostawą niektórych sprzętów, np. mebli na zamówienie. Weźmy to pod uwagę, by oczekiwanie nie blokowało nam innych czynności, które można by wykonać dość szybko, albo żebyśmy zbyt pochopnie się czegoś nie pozbyli i by nie okazało się, że na nową taką rzecz trzeba czekać miesiąc.

Prace „mokre”

Jeśli mamy przeprowadzić generalny remont, a nie tylko odświeżenie, należy zacząć od naprawy tynków i podłóg, ewentualnie usunięcia ich, o ile nie nadają się do naprawy. Jeśli podłoga wymaga wyrównania, kładzie się wtedy masę samopoziomującą, tzw. wylewkę. Należy pamiętać, że na wysychanie wylewki trzeba przewidzieć kilka tygodni (zwykle 4).

Kolejnym „mokrym” etapem jest wyrównywanie ścian i ich gruntowanie. W przypadku łazienki i kuchni jest to także skuwanie starych płytek i kładzenie nowych.

Parapety, drzwi, posadzki

Po wyschnięciu elementów „mokrych” przystępujemy do montażu parapetów i drzwi wewnętrznych, a także parkietów bądź paneli. Nie zaleca się robienia tego wcześniej, gdyż mogłyby ulec zabrudzeniu i napęcznieć od wilgoci. Jeśli posadzka już jest, tylko wymaga odnowienia, wtedy przeprowadzamy jej cyklinowanie, lakierowanie bądź olejowanie.

Wykończenie sufitu i ścian

Czas teraz przejść do ostatnich prac. Najpierw malujemy sufit, a potem wykańczamy ściany (nie odwrotnie, bo podczas malowania sufitu trudno uniknąć skapywania farby i ściany mogą się zabrudzić). Na koniec montujemy gniazdka, lampy i karnisze, jeśli ich wcześniej nie było lub zostały zdjęte.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *