Aparthotele – czy to się opłaca?

0 55

Coraz większą popularnością cieszy się inwestowanie w nieruchomości. Obecnie, w zasadzie w każdej większej miejscowości turystycznej w Polsce, znajdują się liczne apartamentowce z mieszkaniami pod wynajem. Czy w takie aparthotele opłaca się inwestować?

Z czego wynika ogromna popularność wspomnianych aparthoteli? Na pewno z rosnącego zainteresowania wyjazdami weekendowymi w gronie rodziny i przyjaciół. Tym samym jest duże zapotrzebowanie na bazę noclegową dla większej liczby osób. Wówczas lepiej zdecydować się na aparthotel niż klasyczne pokoje hotelowe. Można bowiem liczyć na dobrze wyposażoną kuchnię czy łazienkę. Do tego dochodzi często taras lub balkon. Na krótkotrwałym wynajmie można sporo zarobić, ale kłopotliwa jest samodzielna obsługa tego typu działalności. Nie wszyscy właściciele mieszkają obok lokalu. Czasem muszą nim zarządzać zdalnie. To z kolei pogarsza jakość serwisu. Z tego powodu niektóre osoby z inwestycji rezygnują.

polack/bigstockphoto.com

Są osoby, które w aparthotele inwestują na własny użytek. Utrzymywanie dodatkowego mieszkania to jednak spore koszty np. opłaty stałe, podatki, ubezpieczenie itd. Z drugiej strony po kilku latach lokal można sprzedać z zyskiem. Tak jednak być nie musi.

Obecnie potencjalni kupcy aparthoteli mają w czym wybierać, bo takich inwestycji jest sporo. Jest ona opłacalna w miastach typowo turystycznych np. w Zakopanem, Gdyni czy Gdańsku. Ofert jest sporo. Obecnie większość aparthoteli posiada basen, SPA, lokale gastronomiczne czy sale konferencyjne. Warto na to zwrócić uwagę, pod kątem przyszłych gości.

W Polsce pogoda bywa różna, a więc jacuzzi jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku opadów deszczu czy śniegu. Mniejsze znaczenie ma z kolei widok z okna. Tego elementu wcale nie trzeba brać pod uwagę podczas dokonywania zakupu. Dla gości nie jest to sprawa najważniejsza, a właściciel na ogół w tego typu obiekcie wcale tam nie mieszka lub spędza tam jedynie kilka dni w roku.

Przy podejmowaniu decyzji warto podpisać odpowiednią umowę najmu i starannie wybrać jej operatora. Firmy, które działają na rynku od lat i mogą pochwalić się sporym doświadczeniem, są oczywiście lepszym wyborem niż te nowe w branży. W teorii, właściciela lokalu nie interesuje poziom obłożenia aparthotelu, gdyż umowa na ogół gwarantuje stały zysk bez względu na popularność hotelu itd. Jednak z drugiej strony brak regularnych wpływów w firmie odpowiedzialnej za zarządzanie może mieć wpływ na zarobki. Przelewy bowiem bywają nieregularne lub w ogóle ich nie ma.

Osoba, która zdecydowała się na inwestycję w aparthotel jest właścicielem lokalu i w każdej chwili może go sprzedać. Warto przy tym sprawdzić czy w umowie znajduje się stosowny zapis. W umowie najmu trzeba zapewnić sobie możliwość jej cesji czy odstąpienia w dowolnym momencie.

Ceny metra kwadratowego w przypadku aparthoteli są dość mocno zróżnicowane. Sporo zależy oczywiście od lokalizacji budynku czy standardu jego wykończenia. Im bardziej luksusowo, tym jest drożej. Wyższa cena to i wyższe odsetki w skali roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *