Luksfery

0 479

Luksferem nazywamy materiał budowlany, który został wykonany ze szkła i stanowi cenny budulec do tworzenia bądź wypełniania konstrukcji ściennych lub stropowych.  Wykorzystanie luksferów pozwala na stworzenie nietypowej aranżacji danego pomieszczenia. Luksfer może być zarówno przezroczysty, jak i kolorowy, np. żółty, niebieski, zielony, dzięki czemu ściany zyskują wielobarwny układ. A dodając do tego fakt, że luksfery przepuszczają światło w ponad 60%, dany pokój zyskuje wspaniały blask.

Wyróżnia się dwie metody produkcji luksferów. Pierwsza to tradycyjne prasowania szkła. Drugi sposób polega na termicznym spawaniu dwóch wyprasek. Przy tak połączonych elementach we wnętrzu jest pusta przestrzeń, dlatego luksfery tego rodzaju nazywane są pustakami szklanymi.

By Michael Wolf (Own work) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Budowa ściany z luksferów obywa się niemal identycznie jak przy korzystaniu z innych materiałów budowlanych, typu cegły, bloczki czy pustaki, ale zamiast tradycyjnej zaprawy używa się znacznie bardziej elastycznej substancji. Grubość spoiny nie przekracza 10 mm. Rekomendowane jest, aby murowanie ścian odbywało się z wykorzystaniem stabilnej ramy, gdyż w ten sposób łatwiej zadbać o pozostawienie dwucentymetrowej szczeliny, którą koniecznie trzeba wypełnić tworzywem ściśliwym, np. wełną mineralną. Ten zabieg gwarantuje pełną funkcjonalność luksferów, których rozszerzalność termiczna jest inna niż metalu.

Przed zakupem luksferów do stworzenia ściany konieczne jest podjęcie decyzji o kształcenie powierzchni czołowej, która może być kwadratowa lub okrągła. Natomiast boczne powierzchnie są prostopadłe do powierzchni czołowych. Najważniejszą funkcją luksferów jest trwałe wypełnienie elementów konstrukcyjnych mieszkania: otworu okiennego, ścianki działowej, otworu drzwiowego. Luksfery mogą być budulcem głównym bądź jedynie uzupełnieniem. Luksfery to też modna ozdoba i chętnie stosowana jest przez dekoratorów wnętrz, gdyż dzięki luksferom zyskuje się subtelny, przytulny klimat.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *