Meble ogrodowe – jak wybrać?

0 19

W okresie ciepłych, letnich wieczorów najprzyjemniej czas spędza się we własnym ogrodzie. Komfortowe meble ogrodowe sprawdzają się na rodzinnych obiadach czy podczas wieczornego przejęcia. Opcji na aranżację ogrodu jest obecnie bardzo wiele, gdyż meble ogrodowe poza funkcją użytkową, stanowią też dekorację otwartej przestrzeni.

Wybierając zestaw mebli ogrodowych należy je dopasować do charakteru ogrodu. Żeliwne krzesła lub wykonane z wyprofilowanego metalu, sprawdzą się w klasycznych ogrodach z precyzyjnie przystrzyżonymi roślinami. Natomiast przestronny ogród z elementami architektonicznymi najlepiej prezentuje się z klasycznymi meblami z drewna lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego. W sklepach oferta na meble ogrodowe stale rośnie. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszyły się ciężkie meble z drewnianych bali, które nadawały śródziemnomorski klimat. Uzupełnieniem całej aranżacji są piękne kwiaty sezonowe.

casezy/bigstockphoto.com

Piękny wygląd to jedno, jednak meble ogrodowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Niewygodne fotele czy krzesła skutecznie uniemożliwią spotkania plenerowe w gronie znajomych. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić czy dany mebel jest wygodny i posiada odpowiednią wysokość.  Warto zwrócić uwagę na wykończenie. Widoczne spękania i odbarwienia mogą świadczyć o niskiej jakości i trwałości materiału.

Najistotniejsze jednak jest, aby meble ogrodowe były wysoce odporne na wilgoć. Letnie opady deszczu mogą zaskoczyć, ale nie powinny wpływać na wygląd oraz stabilność mebli ogrodowych. Dlatego najbardziej wskazane są produkty wykonane ze specjalnych, wodoodpornych materiałów, takich jak stal, aluminium, wiklina czy rattan. Dwa ostatnie sprawdzają się również na słońcu, gdyż nie nagrzewają się pod wpływem promieni słonecznych. W przypadku metalowych mebli niezbędne jest ich osłonięcie, bo szybko stają się gorące i mogą oparzyć skórę.

Droższe, ale bardziej eleganckie będę meble wykonane z drewna egzotycznego, np. teku lub bangkirai. Zdecydowanie najbardziej trwałe, gdyż ich wytrzymałość szacuje się nawet na 20 lat. W przypadku mebli ogrodowych sprawdzają się też takie gatunki drzew jak akacja, dąb czy sosna, ale najczęściej wymagają one regularnej impregnacji, by nie rozwinęły się grzyby. Ponadto ich twardość sprawia, że przyjemnie korzysta się z nich tylko wtedy, gdy mają miękkie poduszki do siedzenia i tekstylne oparcia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *