Jak znaleźć najemców?

0 154

Gdy mamy mieszkanie na wynajem, nie zawsze udaje się w krótkim czasie znaleźć lokatorów. Poczta pantoflowa może być skuteczna, jednak gdy znajomi nie szukają nowego lokum, należy uruchomić inne sposoby na poszukiwanie najemców. Istotną kwestią jest posiadanie budżetu na takie działania, gdyż najszybciej zrobi to za nas agencja nieruchomości, która posiada bazę osób zainteresowanych najmem.

Pośrednik obrotu nieruchomościami za swoje usługi inkasuje nawet 100 procent pierwszego czynszu. Jednak to w jego obowiązku są wszelkie formalności oraz prezentowanie mieszkania potencjalnym najemcom. Duża oszczędność czasu i pewność, że najemca został dokładnie sprawdzony, sprawia, że usługi biur nieruchomości stają coraz popularniejsze. Właściciel nie musi się niczym martwić – publikacją ogłoszeń na różnych portalach oraz odbieraniem telefonów od osób, które chcą obejrzeć mieszkanie zajmuje się agent. Co ważne, wysokość prowizji można negocjować.

Mieszkanie na wynajem

fot. Kzenon/bigstockphoto.com

Poszukiwanie lokatorów na własną rękę jest zdecydowanie tańsze, ale też znacznie bardziej czasochłonne. Najpierw należy zamieścić ogłoszenie o najmie mieszkania w różnych miejscach – na portalach lokalnych, stronach z ogłoszeniami, tablicach informacyjnych, w okolicznych sklepach czy nawet na klatkach schodowych. Kampania ogłoszeniowa będzie skuteczna, gdy będzie zawierać zdjęcia i dokładny opis mieszkania. Kolejnym etapem jest odbieranie telefonów od zainteresowanych osób oraz pilnowanie terminarza spotkań. Każdy, nim zdecyduje się na najem, najpierw musi obejrzeć mieszkanie. Najczęściej oglądanie obydwa się wieczorami, więc trzeba być przygotowanym, że nie każdy się zjawi o umówionej porze.

Samodzielne wydanie opinii o przyszłych lokatorach, bez żadnego doświadczenia w tek kwestii, może być kłopotliwe.  Aby ustrzec się przed nieprzyjemnościami ze strony nieuczciwych osób, konieczne jest zawarcie właściwej umowy, która zawierać będzie prawa i obowiązki obu stron oraz dokładne dane spisane z dowodu osobistego. Warto zabezpieczyć się też poprzez wyznaczenie kaucji. Zniszczenia, jakie spowodują lokatorzy, będzie można naprawić właśnie z tej puli.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *