Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Praktyczne rady

0 179

Sezon grzewczy właśnie się rozpoczął. Ceny dyktowane przez dostawców bywają słone. Wielu z nas głowi się nad tym, jak uniknąć przepłacania za ogrzewanie mieszkania bądź biura.
Co zrobić, by płacić mniej, ale nie zmarznąć przy tym?

Pierwsza, odruchowa odpowiedź to „przykręcić kaloryfery”. Jednak to nie zawsze działa. Każda spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota samodzielnie ustala stawki za ogrzewanie. W blokach stosuje się tzw. podzielniki ciepła: instalowane na grzejnikach mierniki parowe bądź elektroniczne. Teoretycznie płacimy tylko za to, co zużyjemy. Niestety, mierniki te można próbować oszukiwać na różne sposoby i wielu tego próbuje. Być może są wśród takich spryciarzy nasi sąsiedzi, którzy przysparzają nam kosztów.

maxxyustas/bigstockphoto.com

Ponadto wskazania podzielników mają tylko częściowy wpływ na wysokość opłat. Jeśli wszyscy mieszkańcy naszego budynku będą się grzali na pełen regulator, a my zdecydujemy, że połowę sezonu grzewczego przesiedzimy na zimnie, w grubym swetrze – to i tak zaoszczędzimy zaledwie około jednej czwartej kosztów ogrzewania. To mało zadowalający efekt zauważalnego poświęcenia.

Oto kilka praktycznych porad.

1) Sprawdź, którędy ciepło ucieka ci z mieszkania. Kup uszczelki i oklej nimi framugi okienne. Jeśli masz w mieszkaniu jakąś dziurę wychodzącą na zewnątrz elewacji (np. wywierconą do kabla anteny satelitarnej), zaizoluj ją przed zimą.

2) Nie przegrzewaj się! Nie wszyscy wiedzą, że najkorzystniejsza dla człowieka temperatura w pomieszczeniu to od 18 do 22 stopni. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ należyty poziom ciepła znacząco wpływa na naszą odporność. Czasem lepiej jest założyć po prostu grubsze ubranie. Nie oczekuj, że w styczniu będziesz czuć się komfortowo, chodząc po domu w koszulce na ramiączkach.

3) Wietrz rozsądnie. Wietrzenie pozwala zachować w domu odpowiedni mikroklimat, zmniejsza ryzyko zagrzybienia oraz alergii. Warto to jednak robić z głową. Przykręcaj grzejniki w trakcie wietrzenia. Zimno zza okna sprawi, że urządzenie nagrzeje się mocniej. Nie wietrz pomieszczenia za długo: optymalny czas to ok. 3-5 minut. Lepiej robić to częściej, lecz krócej.

4) Nie zasłaniaj grzejników. Banał, o którym czasem się zapomina. Grzejniki nie powinny być zakrywane długimi do ziemi zasłonami ani też niczym zastawiane. Pamiętaj o ich regularnym odpowietrzaniu; różnica jest zauważalna.

5) Zamykaj za sobą drzwi! To jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie energii. W mroźne dni warto zamykać drzwi między pomieszczeniami, by kaloryfery nie musiały dodatkowo dogrzewać przedpokoju, w którym nikogo nie ma.

6) Wychodzisz z domu? Przykręć kaloryfery. A jeśli lubisz wracać do przytulnie nagrzanego mieszkania, zaopatrz się w głowice termostatyczne, które nigdy nie pozwolą, by otoczenie wyziębiło się do zera. Istnieją też takie z programatorem czasowym, ale są one dość drogie (jedna kosztuje ponad 100 zł).

7) Pamiętaj o kuchennym ogrzewaniu. Kuchnia jest niewątpliwie najcieplejszym miejscem w domu. W końcu co dzień przygotowujemy w niej posiłki. Warto wykorzystać wytwarzane przy gotowaniu czy pieczeniu ciepło, by ogrzać sąsiadujące pomieszczenia. Ilekroć korzystamy z piekarnika, zostawmy uchylone drzwiczki. Odda on nieco ciepła reszcie mieszkania.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *