Gdzie najem mieszkań jest najtańszy?

0 17

Obniżka cen za wynajem stała się faktem. Pandemia znacząco ograniczyła grona chętnych na mieszkania w dużych miastach, dlatego wiele z nich stało pustych przez wiele miesięcy, dlatego właściciele mieszkań decydowali się mocno obniżyć ceny. Dwupokojowe mieszkania we Wrocławiu czy Krakowie dostępne były o kilka procent taniej – można było wynająć je już za 1000 zł miesięcznie plus opłaty. Takich ceny nie było od lat. Wraz z odmrażania gospodarki widać również, że ceny za najem powoli zaczynają iść w górę.

Analiza, jaką przeprowadzili eksperci serwisu rankomat.pl, dotyczyła także wysokości opłaty czynszowych. W jakich miastach ceny są najniższe? Pod uwagę brano podobną lokalizację oraz mieszkania z rynku wtórnego. Okazało się, że najmniej za opłaty 50-metrowego mieszkania zapłacą najemcy w Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia średnio płaci się 800 zł na miesięcznie. Około 100 zł więcej jest w Kielcach i Krakowie. Natomiast najdroższymi miastami są Łódź oraz Sosnowiec z czynszem na poziomie 1200 zł. Łączony koszt za najem większego mieszkania sięga nawet 6 tysięcy złotych. Tak jest np. na modnym Starym Mokotowie w Warszawie. Trochę taniej jest w Krakowie i Gdańsku, w granicach 4-4,5 tys. zł.

Ceny przed pandemią były jeszcze wyższe. Raport na ten temat został przygotowany przez specjalistów z portali Expander i rentier.io. Wynika z niego, że największą obniżka za najem w przypadku 50-metrowego mieszkania miała miejsce w Warszawie i wynosiła średnio 200 zł. W porównaniu z drugim kwartałem 2020 roku niższe ceny odnotowano także w Krakowie i Gdańsku. W stolicy Małopolski płaci się obecnie o 150 zł mniej, a w Trójmieście o 142 zł. Wyjątkiem na mapie Polski jest Lublin, gdzie w czasie pandemii ceny za najem nieruchomości delikatnie poszły w górę. Można się spodziewać, że najbliższe miesiące przyniosą podwyżki w całym sektorze najmu. Wzrost cen widoczny jest już w najmie turystycznym, a od września, gdy po roku nauki zdalnej na uczelnie powrócą studenci stacjonarni, najem długoterminowy także podrożeje.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *